Wydawnictwo: Arkady
Liczba stron: 288
IDEALNE NA PREZENT!
Opis książki
Bruegel. Zbliżenia to album przedstawiający najbardziej znane obrazy, rysunki i ryciny Pietera Bruegla (1525 a 1530-1569), a zwłaszcza ich wyjątkowe detale, świadczące o mistrzostwie tego artysty. Materiał pogrupowany tematycznie – pejzaże ukazujące pory roku, widoki wsi podczas żniw, targów czy polowania, sceny z życia codziennego, sceny biblijne, przedstawienia obrazujące niderlandzkie przysłowia czy sceny zabaw dziecięcych – to fascynujące spojrzenie na jego najsłynniejsze obrazy, m.in. takie jak: Myśliwi na śniegu (1565), Chłopskie wesele (1568) czy Wieża Babel (1563). W części poświęconej rycinom i rysunkom przedstawiona została seria, której tematem są grzechy i cnoty. Bruegel stworzył niezwykle ciekawy i wciągający świat. Obcowanie z jego dziełami to możliwość podziwiania czystego piękna i artystycznego kunsztu, a także intelektualna przyjemność z odkrywania kolejnych warstw znaczeniowych i humoru artysty. Sensy ujawniają się w sposób najbardziej czytelny, gdy na prace Bruegla patrzymy w zbliżeniu…
Autorem książki jest Manfred Sellink, specjalizujący się w badaniu twórczości Bruegla. Zabiera on czytelnika w odkrywczą podróż do świata wyobraźni artysty w nadziei, że umożliwi mu ona nowe spojrzenie na jego dzieła: „[…] za każdym razem, kiedy staję po raz kolejny przed którąś z jego rycin, rysunkiem lub obrazem, zawsze zaskakuje mnie, jak wiele jeszcze pozostaje do odkrycia. Mam nadzieję, że książka przekaże choćby część fascynacji, zachwytu i podziwu, jaki nieustannie wzbudza we mnie mistrzowska twórczość Pietera Bruegla”.
Recenzja
Bruegel… artysta bez wątpienia nietuzinkowy, tworzący obrazy, które jednych szokują, a innych zdumiewają. Mnie od zawsze zdumiewały, głównie przez wzgląd na tendencję tego malarza do moralizowania poprzez swoje dzieła, jak również z uwagi na mnogość postaci, które często są bardzo dynamiczne, osobliwe i niemal groteskowe. W jego twórczości nie brak również demonów i różnego rodzaju tworów będących głowonogami, istotami o cechach gadzich, ptasich czy człekokształtnych. Obrazy Bruegela każdorazowo zdają się w moim odczuciu być wyrwanymi ze snu, a raczej z koszmaru, co czyni je jeszcze bardziej intrygującymi.
Album „Bruegel. Zbliżenia” pozwala nam przyjrzeć się z bliska pracom tego niderlandzkiego malarza i jeszcze lepiej dostrzec ukryte symbole oraz głębokie przesłania wybranych dzieł. Strona po stronie odkrywamy, jak realistyczne przedstawienie życia codziennego przeplata się z surrealizmem, a przede wszystkim głębokim symbolizmem, gdyż dzieła Bruegela często wnikliwie obrazują najrozmaitsze cechy natury ludzkiej – ułomności, grzechy, niedoskonałości.
W książce znajdziemy zarówno miniatury całych obrazów o których mowa jest w tekście, jak również najciekawsze fragmenty, warte głębszego przeanalizowania. Album stanowi doskonały przekrój przez twórczość artysty przybliżając czytelnikowi zarówno charakterystyczne obrazy Bruegela, przedstawiające sceny z codziennego, wiejskiego życia, jak również pejzaże, złożone – wielopostaciowe kompozycje, rysunki, aż po obrazy napawające grozą i niepokojem. Jestem przekonana, że wizyta w muzeum nie dałaby możliwości tak dokładnego przyjrzenia się pracom artysty, jak czyni to album z serii „Zbliżenia”, który po raz kolejny dostarczył mi wielu wrażeń.
Jestem pod wrażeniem edytorskiego dopracowania tego albumu, jak również zachwycona wysokiej jakości reprodukcjami, które pozwalają bez przeszkód cieszyć się detalami omawianych dzieł. W przypadku takich artystów jak Bruegel, gdzie na jednym obrazie dostrzec możemy dziesiątki postaci, z czego każda zaangażowana jest w inną czynność, jest to niezwykle ważne, by reprodukcje wykonane były na najwyższym poziomie.
Pozostaje mi tylko polecić Wam tę wyśmienitą pozycję, która dla miłośników sztuki będzie nie lada gratką, zaś dla pisarzy może okazać się inspiracją do napisania napawającej grozą powieści.
Najtaniej kupisz tutaj:
Współpraca reklamowa z wydawnictwem Arkady.