MALCZEWSKI. ZBLIŻENIA – Paulina Szymalak-Bugajska

Opis książki

Bogato ilustrowany album Malczewski. Zbliżenia pozwala uważniej przyjrzeć się dziełom pochodzącym zarówno z kolekcji największych polskich muzeów, jak i ze zbiorów prywatnych. Autorka książki prowadzi nas drogą od młodzieńczych poszukiwań Malczewskiego po jego dojrzałą, obfitującą w symbole twórczość. Omawiając portrety, pejzaże, malarstwo rodzajowe i symboliczne, Paulina Szymalak-Bugajska pokazuje, jak Malczewski widział rolę artysty i sztuki oraz jak interpretował drogę do wolności Polski i Polaków. Wskazuje na literackie i malarskie inspiracje, a także przybliża interesujące okoliczności powstania tych wyjątkowych dzieł. 

Obrazy Jacka Malczewskiego wymagają skupienia. Pierwszy odbiór jego prac może być mylący.Nie można dać się zwieść i zagubić w bogatej formie, składającej się z oryginalnej, śmiałej kompozycji, intensywnych kolorów czy zaskakującego kostiumu postaci. Żeby zagłębić się w tę twórczość, trzeba na chwilę się zatrzymać i skoncentrować na szczegółach, które w pierwszej chwili nam umykają. Nie zawsze od razu odnajdziemy ukryty przez artystę sens, ale samo patrzenie, szukanie, a w konsekwencji poznawanie jego malarstwa zawsze przynosi satysfakcję.

Recenzja

Książka „Malczewski Zbliżenia” wydawnictwa Arkady to niezwykle ciekawe studium życia i twórczości Jacka Malczewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy symbolistów. Jest to wyjątkowa pozycja, która oferuje czytelnikowi nie tylko wgląd w interesującą biografię artysty, ale także wnikliwą analizę jego dzieł, dzięki czemu książka ta, będzie odpowiednia dla miłośników sztuki, ale i badaczy malarstwa.

Malczewski, jako malarz o niezwykłej wrażliwości, często czerpał inspiracje z otaczającej go rzeczywistości, jak i z osobistych przeżyć. Książka przybliża nam te źródła, opisując między innymi pobyt artysty w Paryżu, który, jak się dowiadujemy, wywarł znaczący wpływ na jego późniejszą twórczość. Powrót do Krakowa wiązał się z rozwinięciem przez Malczewskiego indywidualnego stylu, którego elementy charakterystyczne są drobiazgowo omawiane w książce.

Seria „Zbliżenia” ma to do siebie, że pozwala na głębokie zanurzenie się w twórczość danego artysty. Nie jest to pierwsza książka z tej serii, którą mam okazję poznać. W przypadku Malczewskiego, dzięki “zbliżeniom” mamy możliwość dostrzeżenia niezwykłych detali, takich jak tekstura przedstawianych materiałów, zaskakujące elementy tła, symbolika poszczególnych elementów, czy subtelne różnice w pociągnięciach pędzla. Dzięki precyzyjnym opisom i analizom dzieł czytelnik zaczyna zwracać uwagę na elementy, które na pierwszy rzut oka mogłyby umknąć, takie jak choćby gra światłem czy głębia koloru, co z kolei prowadzi do lepszego zrozumienia intencji artysty.

Książka nie tylko przedstawia dzieła Malczewskiego, ale również rozkłada je na czynniki pierwsze, analizując symbolikę i treści zawarte w obrazach. To właśnie dzięki takim analizom odkrywamy, jak głęboko zakorzenione w twórczości Malczewskiego były motywy ludowe czy związane np. ze śmiercią. Często pojawiające się w jego pracach elementy śmierci i przemijania, które jednocześnie fascynują i niepokoją, są tutaj szczegółowo omówione, co pozwala lepiej zrozumieć duchowy wymiar jego twórczości.

Osobiście największe wrażenie zrobiły na mnie obrazy Malczewskiego o wspomnianej tematyce ludowej. Jego podejście do przedstawienia polskiej wsi, jej mieszkańców i tradycji jest wyjątkowe, a niektóre obrazy jak np. “Żniwiarka” zachwycają realizmem. Ludowość uchwycona w dziełach Malczewskiego pełna jest wierzeń ludowych, symboli i ukrytych znaczeń. Również jego portrety i autoportrety zasługują na szczególną uwagę – są to dzieła pełne wyrazu, ukazujące szerokie spektrum emocji i postaw, od melancholii po dumę i stanowczość. Dzięki autoportretom, mamy możliwość przyjrzenia się różnym, momentami nawet skrajnym obliczom artysty.

Publikacja wydana została jak zwykle na najwyższym poziomie merytorycznym oraz pod względem jakości edytorskiej. Starannie dobrane reprodukcje dzieł Malczewskiego, opatrzone cennymi komentarzami, umożliwiają nie tylko podziwianie jego malarstwa, ale także zrozumienie kontekstu, w jakim powstawały. Dowiadujemy się, które z dzieł zostały odzyskane dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, co dodatkowo wzbogaca wiedzę o współczesne losy spuścizny artysty.

„Malczewski Zbliżenia” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce wniknąć w głąb twórczości Jacka Malczewskiego, odkryć jej wielowymiarowość i ponadczasowość. Faktem jest, że obrazy artysty nadal fascynują i intrygują miłośników sztuki. Książka ta jest kluczem do pełniejszego rozpoznawania i doceniania tego, co ukryte w jego dziełach, a przez to czyni nas bardziej świadomymi odbiorcami sztuki.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Arkady.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments