HOTEL BERTRAM – Agatha Christie

Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie

Cykl: Panna Marple (tom 10)

Gatunek: kryminał, sensacja, thriller

Opis książki

Londyński hotel Bertram to miejsce staroświeckie, podobnie jak jego goście. Codzienne rytuały bywalców zakłóca ciąg niezwykłych zdarzeń: zamach na dziedziczkę fortuny, powtarzające się kradzieże, napad na pociąg, wypadek roztargnionego kanonika. Podejrzanych przybywa, a hotel pogrąża się we mgle… także mylnych tropów! Panna Marple jest tu wprawdzie w podróży sentymentalnej, ale pilnie obserwuje, a zdarza się, że i podsłuchuje… Jej intuicja oraz celne wnioski pomogą rozwikłać skomplikowaną intrygę.Agatha Christie serwuje nam kryminał z przenikliwymi obserwacjami dotyczącymi postępu oraz nieuniknionych zmian pokoleniowych i obyczajowych.

Recenzja

“Hotel Bertram” to jedna z powieści z udziałem słynnej panny Marple – starszej pani detektyw, która często rozwiązuje zagadki kryminalne dzięki bystrej jak na swój wiek obserwacji i znajomości ludzkiej natury.

Hotel Bertram, mimo swojego wieku, oferuje zaskakująco wiele udogodnień. Jego prawdziwą specjalnością jest umiejętność spełniania kulinarnych zachcianek gości oraz popołudniowa herbata i jej celebracja, która przyciąga licznych bywalców. Wśród nich znajduje się Lady Selina Hazy oraz wiele innych barwnych i wyrazistych postaci, włączając w to Pannę Marple. Goście hotelu, podobnie jak sam obiekt, są staroświeccy, co dodaje całości niepowtarzalnego uroku.

Autorka, jak zwykle, perfekcyjnie maluje przed oczami czytelnika miejsce akcji, sprawiając, że ożywa ono wraz z uczestnikami historii.
Język używany przez Christie jest momentami sarkastyczny i nieco groteskowy, co jest charakterystyczne dla jej stylu. Odnosimy wrażenie, że mimo pozornej ciszy, nad hotelem zbiera się burza, która w każdej chwili może uderzyć. Panna Marple, detektyw-amator, początkowo pojawia się w hotelu nieco niezauważenie, ale z biegiem czasu jej rola staje się coraz bardziej kluczowa.

Agatha Christie, jak zawsze skonstruowała świetną historię. “Hotel Bertram” to książka, która wciąga od pierwszej strony, oferując mieszankę nostalgii, tajemnicy i doskonałej rozrywki. Jeśli jesteście fanami panny Marple, z pewnością nie będziecie rozczarowani. A jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać jej przygód, “Hotel Bertram” to świetne miejsce, aby zacząć.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z Wydawnictwo Dolnośląskie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments