PANI WIATRU – Maja Lunde. Ilustracje: Lisa Aisato

Wydawnictwo: Literackie

IDEALNA NA PREZENT!

Opis książki

„Pani Wiatru” to stworzona przez Maję Lunde i Lisę Aisato trzecia część tetralogii o porach roku, którą pokochały osoby czytające na całym świecie – pierwsza część pt. „Śnieżna siostra” została opublikowana w 31 krajach.

Rodzice Tobiasa podczas wakacji pracują w mieście, dlatego wysyłają syna na wieś. Chłopiec liczy na wakacje niczym te opisywane w ciepłych powieściach dla dzieci: urocza farma, świeże warzywa, mleko prosto od krowy… Tymczasem trafia do chatki na klifie, gdzie żyje Lothe, zrzędliwa rybaczka. Nic nie wskazuje na to, że wakacje mogą się udać. Wtedy Tobias znajduje tajemniczy pokój wypełniony rysunkami…

Niestety, tajemnice, jakie skrywa pokój mogą okazać się zbyt bolesne.

Opowieść o lęku, nadziei, zaskakującej przyjaźni, czerpaniu radości z małych rzeczy i o tym, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Szukacie wyjątkowego i ponadczasowego prezentu? W tej książce jest wszystko, czego potrzebuje dobra powieść: radość i smutek, zapach morza, smak truskawek i przyjaźń, wyciskająca łzy nawet z najtwardszych.

„Pani Wiatru” wzrusza i zachwyca ilustracjami, pozostaje w sercu na zawsze – niczym najwspanialsze wspomnienie z dzieciństwa.

Recenzja

“Pani Wiatru” to wzruszająca powieść, która od pierwszych stron przenosi czytelnika w trudną powojenną rzeczywistość, gdzie młody chłopiec o imieniu Tobias zmuszony jest opuścić swoich rodziców na całe lato. Główny bohater wyrusza pociągiem na wieś z nadzieją na lepsze warunki życia. Wraz z innymi dziećmi z miasta udaje się do Pogodowa, gdzie “ponoć będzie jedzenie” i skąd ma wrócić z zaokrąglonymi policzkami. Zabiera ze sobą książki i notes, który ojciec wręcza mu, by spisywał swoje przygody.

Prostota treści i dziecięca perspektywa sprawiają, że emocje Tobiasa są odczuwalne na każdej stronie i potęgują odbiór treści. Maja Lunde przedstawia świat widziany oczami dziecka, które musi zmierzyć się z rzeczywistością znacznie wykraczającą poza jego rozumienie. Za oknem pociągu, którym podróżuje Tobias, rozciąga się obraz zniszczeń pozostawionych przez wojnę. Kontrast pomiędzy nadzieją na wiejskie, lepsze życie a brutalną rzeczywistością miasta, w którym brakuje jedzenia, jest uderzający. Ludzie z Pogodowa przygarniają dzieci z miasta, starając się zapewnić im lepsze warunki do życia.

Tobias trafia do domu Lothe, nieprzychylnej gospodyni, której postać od samego początku budzi niepokój i obawy chłopca. To właśnie przez jej osobę oraz postać Tobiasa Autorka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wielkie piętno wojna odciska na ludziach, a zwłaszcza na dzieciach. Lothe jest postacią pełną tajemnic, a dom na krawędzi klifu, w którym mieszka, skrywa wiele mrocznych sekretów z przeszłości. Chłopca, mimo młodego wieku, ciągle nurtuje pytanie dlaczego Lothe jest tak nieprzyjemna? Odpowiedź, którą otrzymujemy na końcu powieści prowadzi do zrozumienia jej zachowania. Widzimy również jak ogromny wpływ ma wojna na ludzkie życie.

W książce można dostrzec liczne nawiązania do wdzięczności, ale i trudnych relacji międzyludzkich. Historia Tobiasa i jego zmagania z nową rzeczywistością w Pogodowie są przejmujące i skłaniają do refleksji nad siłą ludzkiego ducha oraz nad tym, jak dzieci radzą sobie z traumą. To powieść niezwykle aktualna, która trafi w serca wielu czytelników. Ilustracje Lisy Aisato są prawdziwym arcydziełem i myślę, że historia ta nie mogła zyskać lepszej oprawy graficznej.

Rysunki Lisy zapierają dech w piersiach, idealnie oddając nastrój i emocje towarzyszące tej opowieści. Każdy rysunek jest nie tylko dodatkiem, ale stanowi integralną część historii, potęgując odbiór książki. “Pani Wiatru” to niezwykła książka, która porusza serca i umysły czytelników – również dorosłych. Maja Lunde z wielką wrażliwością oddaje dziecięcą perspektywę, a Lisa Aisato swoimi ilustracjami dodaje tej opowieści magii i głębi.

To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć, jak wojna wpływa na najmłodszych i jak ważne jest odnalezienie nadziei i wdzięczności w najtrudniejszych chwilach.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z: wydawnictwo Literackie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments