IDEALNA NA PREZENT!

Opis książki

Jedna z najsłynniejszych powieści XX wieku! Nowe tłumaczenie, obnażające współczesne formy zniewolenia.

Okrutna i sugestywna wizja świata, w którym rządzi przemoc i strach, a władza panuje nie tylko nad losem człowieka, ale też nad jego myślami i uczuciami. Boleśnie aktualna opowieść o pragnieniu władzy i konsekwencjach jej nadużywania.

Zarazem to przejmująca, głęboko ludzka opowieść o samotności, o tęsknocie do miłości, wolności, prawdy. Historia tragicznej pary kochanków, Winstona i Julii, czytana na całym świecie, często w podziemnych lub przemycanych wydaniach, była głosem ostrzeżenia przed zniewoleniem umysłu. Użyte w niej pojęcia – „nowomowa”, „Policja Myśli”, „dwójmyślenie” czy „Wielki Brat” – weszły do języka potocznego wielu narodów.

Literackie mistrzostwo świata! Pozycja obowiązkowa!

Recenzja

„1984” to powieść opisująca totalitarny reżim państwa Oceanii, gdzie władza absolutna kontroluje wszystkie obszary życia obywateli. Głównym bohaterem jest Winston Smith, 39-letni członek Partii, pracujący w Ministerstwie Prawdy. Próbuje on za wszelką cenę zachować swoją tożsamość i wspomnienia w świecie, w którym nadzór nad obywatelami sprawuje tzw. Policja Myśli. Kluczowym elementem pokoju w którym mieszka Winston jest teleekran, za pośrednictwem którego nie tylko nadawane są komunikaty, ale również nagrywany i obserwowany jest każdy jego ruch.

Twarzą Partii jest Wielki Brat, którego wizerunek spotkać można na każdym kroku. Jego ogorzała twarz spogląda na obywateli z plakatów, a nawet monet, nie dając o sobie zapomnieć.

W powieści tej obserwujemy krajobraz zniszczony licznymi bombardowaniami oraz konfliktami. Prawda historyczna jest zaś rzeczą całkowicie umowną, którą można w dowolny sposób modyfikować i dostosowywać do aktualnych potrzeb.

„1984” to bez wątpienia jedno z najbardziej wpływowych dzieł XX wieku, które nie traci na aktualności. Zdaje się wręcz nabierać nowego znaczenia w obliczu galopującego rozwoju technologicznego. Powieść tą uznać można za ostrzeżenie przed możliwością utraty wolności człowieka w konsekwencji owego rozwoju.

Przejmująca opowieść głównego bohatera porusza najważniejsze kwestie ludzkiej egzystencji, tj. potrzeba prawdy, wolności, miłości a przede wszystkim tożsamości. Uderzająca uniwersalność i ponadczasowość tej książki jest dla mnie jednym z jej największych atutów, podobnie jak w przypadku innej książki autora pt. „Folwark zwierzęcy”.

Bardzo ciekawym elementem powieści jest również słownik „nowomowy”, w którym niewygodne dla Partii słowa są wymazywane, a słownictwo jest mocno upraszczane. Brutalność i tortury zdają się być na porządku dziennym, a dzieciom od najmłodszych lat wpajana jest lojalność wobec Partii, przez co wyrastają na obywateli zdolnych do okrucieństwa.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej powieści i pomysłu na fabułę. Jest to jedna z pozycji, którą z pewnością będę polecała każdemu, kto szuka w literaturze oryginalności i przestrzeni do refleksji nad znaczeniem wolności oraz granic ingerencji władz w życie prywatne obywateli.

Książkę kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Bellona.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments