KIEDY PTAKI POWRÓCĄ – FERNANDO ARAMBURU

IDEALNA NA PREZENT!

Opis książki

Książka, która koi duszę i daje nadzieję na to, że nawet najgorszy czas ma swój kres.

Toni, zgryźliwy i wściekły na cały świat nauczyciel, to malkontent, który widzi wokół siebie tylko szarość i czerń. Rozwód, kiepski kontakt z synem i liczne niepowodzenia sprawiają, że czuje się zawiedziony i rozgoryczony. Z pozornym spokojem postanawia, że za rok odbierze sobie życie.

Do tego czasu codziennie spisuje powody swej decyzji prowadząc osobistą kronikę – surową, ironiczną, a zarazem pełną czułości i poczucia humoru. Ujawnia w niej najintymniejsze zdarzenia ze swojego życia, porusza temat przeszłości i teraźniejszości Hiszpanii. Dokonuje cierpkiej wiwisekcji rodziców, znienawidzonego brata, byłej żony Amalii, od której nie potrafi się odciąć, oraz problematycznego syna Nikity. Opowiada też o Kulasie, przyjacielu z dzieciństwa, i o suczce Pepie, której jest niezwykle oddany. Pogrążony w złości, postanawia rozstać się ze swoimi książkami, które jedną po drugiej zostawia w różnych miejscach w mieście. Dopiero spotkanie dawnej znajomej przypomina mu, że ta druga, pozytywna strona, wciąż istnieje.

Fernando Aramburu po mistrzowsku zamienia to, co na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną egzystencją, w wyjątkową i wzruszającą historię, która staje się piękną lekcją życia.

Recenzja

“Kiedy ptaki powrócą” to zaskakująco poruszająca podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, przedstawiona przez kunsztowne pióro autora Fernando Aramburu. Śledzimy losy Toni’ego, nauczyciela nieustannie walczącego z falą życiowych rozczarowań, który nękany jest przez demony przeszłości. Liczne niepowodzenia i przemyślenia prowadzą go do decyzji o odebraniu sobie życia. Bohater wyznacza datę, kiedy chce ziścić swoje najmroczniejsze plany i daje sobie rok. W tym czasie przyglądamy się jego życiowej podróży, pełnej retrospekcji, przemyśleń i życiowych rozterek.

Niezwykłą siłą tej książki jest sposób, w jaki autor potrafił połączyć gorzki smak życiowych porażek z delikatnością ludzkich relacji. Toni, choć przygnębiony, wciąż emanuje głębokim poczuciem humoru, które jest momentami wręcz zaskakujące i tak swobodne, że nadaje naturalności całej powieści.

Poprzez krótkie, zwięzłe fragmenty autor buduje napięcie, które towarzyszy czytelnikowi aż do ostatniej strony. To jak żywe obrazy życia dorosłego mężczyzny przeplatają się z nostalgicznie oświetlonymi wspomnieniami z dzieciństwa, rzuca nowe światło na jego obecne cierpienia.

Relacje rodzinne, zwłaszcza z bratem, matką i ojcem, oraz skomplikowana więź z byłą życiową partnerką, wnikliwie analizowane są przez głównego bohatera, nadając głębi i autentyczności tej historii.

Niezwykłe jest to, jak autor umiejętnie balansuje na granicy między mrokiem a światłem, pomiędzy smutkiem a nadzieją, co sprawia, że czytelnik czuje się jak współpasażer podróży Toni’ego przez jego wewnętrzne rozważania nad życiem i śmiercią.

“Kiedy ptaki powrócą” to nie tylko książka, to doświadczenie, które porusza, inspiruje i pozostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu. Gorąco polecam sięgnięcie po tę książkę każdemu, kto pragnie zanurzyć się w pełnej emocji i mądrości opowieści o życiu, nadziei i odwadze, jak również tym, którzy mają ochotę skosztować dzięki książce niewymuszonego humoru.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Sonia Draga.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments