ŚWIADOMI RODZICE – Shefali Tsabary

Wydawnictwo: Biały Wiatr

Opis książki

Kiedy rodzice uczą się wraz z dziećmi i są na nie otwarte, pojęcia typu moc, kontrola czy dominacja przestają być potrzebne, a głównym celem podróży staje się wzajemna życzliwość oraz duchowe partnerstwo.

Niestety, wielu rodziców nieświadomie przekazuje swoim dzieciom nabyty ból psychologiczny i emocjonalne traumy z przeszłości, mimo że świadomie wcale nie chcą tak postępować. Tradycyjne książki dotyczące tematu rodzicielstwa podają mnóstwo technik dotyczących kontrolowania dzieci oraz doraźnych rozwiązań pewnych zaburzeń, które mają być pomocne w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach.

Dr Shefali Tsabary podchodzi do tematu w odmienny sposób. Według niej, dzieci stanowią dla rodziców zwierciadło dawno zapomnianego ja. Rodzic który zechce spojrzeć w to lustro, zdobędzie możliwość zbudowania relacji ze swoim wewnętrznym stanem pełni.

Książka odpowiada na pytania:
– Dlaczego wszyscy rodzice zaczynają od NIEŚWIADOMEGO rodzicielstwa …czy świadomy rodzic pojawia się nagle
– Dlaczego, żeby mieć kontakt z dzieckiem, najpierw należy nawiązać więź z samym sobą
– Jaką cenę za nasz brak świadomości płacą dzieci
– Jak wejść w stan prawdziwej łączności z dzieckiem
– Jak stworzyć prawdziwe poczucie więzi w rodzinie
– Czym jest świadomość i w jaki sposób zmienia sposób wychowania dzieci
– Jaki jest duchowy powód posiadania potomstwa
– W jaki sposób dziecko może przebudzić dorosłego
– Jak uwolnić dzieci od potrzeby naszej aprobaty
– Czy akceptacja oznacza bierność
– Czy dziecko w istocie pozwala nam dorosnąć
– Co  oznacza stanąć twarzą w twarz z naszą reaktywnością
– Jak zintegrować swój własny ból i jak radzić sobie z bólem dziecka
– Czy życiu można zaufać
– W jaki sposób przyciągamy do siebie życiowe okoliczności
– Jakie są podstawowe lekcje rodziców w poszczególnych etapach życia dziecka
– Co jest źródłem naszego lęku przed teraźniejszością
– Czym jest CUD ZWYCZAJNOŚCI i czy jako rodzic potrafisz cieszyć się zwyczajnością swojego dziecka
– Jak właściwie ustawiać poprzeczkę dla dziecka
– Dlaczego wyrażanie wdzięczności stanowi pełne mocy narzędzie wychowawcze
– Co liczy się bardziej – zachowanie czy osoba

Recenzja

“Świadomi rodzice” autorstwa Shefali Tsabary to niezwykle inspirująca książka, która rzuca nowe światło na temat rodzicielstwa, skupiając się na głębszym zrozumieniu zarówno siebie, jak i swoich dzieci. 

Książkę cechuje ponadczasowy charakter – mimo że została opublikowana kilka lat temu, jej przesłanie wciąż pozostaje aktualne i istotne dla współczesnych rodziców. Autorka w przystępny i ciepły sposób przedstawia ideę “świadomego rodzicielstwa”, zachęcając rodziców do głębszego zrozumienia siebie oraz swoich dzieci, a także do pracy nad własnym rozwojem osobistym.

Książka skupia się na budowaniu głębokiej więzi z dzieckiem poprzez zwiększoną uważność, empatię i autentyczność. W książce znaleźć można bogactwo wartościowych cytatów, które inspirują do refleksji ale i do działania.

Przykładowo, Tsabary pisze: “Kiedy wychowujemy dziecko, musimy zawsze pamiętać, że pod naszym okiem nie rośnie mniejsza wersja nas, lecz istota pulsująca swoim własnym światłem, dlatego istotne jest, aby oddzielić to, kim jesteśmy my sami, od tego kim jest każde z naszych dzieci. One nie są naszą własnością“.Ten cytat podkreśla ważną ideę, że dzieci są samodzielnymi istotami, które mają własną drogę do przejścia, a rodzice powinni być ich przewodnikami, nie kontrolerami.

Książka “Świadomi rodzice” nie tylko oferuje praktyczne wskazówki dotyczące rodzicielstwa, ale także otwiera oczy na głębsze spojrzenie na relacje między rodzicami a dziećmi. Jest niezwykle  wartościową lekturą dla wszystkich rodziców poszukujących bardziej świadomego i empatycznego podejścia do wychowania swoich dzieci.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Biały Wiatr.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments