Opis książki

Skandaliczny romans. Kobieta potępiona przez historię.
Czy prawdziwa pani Robinson zostanie ostatecznie zrehabilitowana?

Yorkshire, rok 1843.

Lydia Robinson, pani Thorp Green Hall, niedawno straciła najmłodszą córkę i matkę. Nastoletnie dzieci się buntują, nienawistna teściowa patrzy na ręce, mąż jej nie zauważa, a Lydia jest we własnym domu duchem uwięzionym w gorsetach i zasłonach.

Smak wolności poznaje, gdy do Thorp Green Hall przybywa przystojny guwerner jej syna, Branwell Brönte, brat guwernantki jej córek, Anne, i początkujących pisarek, Charlotte i Emily. Branwell, niemal dwa razy młodszy od Lydii chimeryczny poeta, jest w jednej chwili zmysłowy i pełen życia, w następnej przygnębiony i nieszczęśliwy, marnieje w cieniu utalentowanych sióstr. Wkrótce odkrywa, że niebezpiecznie dużo łączy go z Lydią i oboje poddają się namiętności zagrażającej wszystkiemu, co ważne w życiu Lydii.

Świetnie zrekonstruowana i pięknie napisana opowieść o zakazanym romansie, który na pokolenia podzielił miłośników twórczości rodzeństwa Brönte. Autorka oddała głos kobiecie oskarżanej o zniszczenie uwielbianej literackiej rodziny.

Recenzja

„Kochanka pana Brontë” to fascynująca i pełna intryg podróż przez Yorkshire roku 1843, podczas której, zaglądamy za kulisy zakazanego uczucia, jakie zrodziło się między Lydią Robinson i o wiele od niej młodszym guwernerem jej syna. Jest to nie tylko przepiękna powieść o zakazanej namiętności, ale również obraz minionych czasów, gdzie kobiety ograniczane były przez społeczne konwenanse. Autorka przedstawia nam Lydię jako kobietę bystrą, odważną i pełną skrywanych pragnień, która nie mogąc znaleźć miłości u boku męża, rozpaczliwie szuka owego ciepła w ramionach Branwella Brontë. Początkowo wzbrania się przed nieoczekiwanie wzbierającym uczuciem, jednak napięcie jakie rodzi się między nią, a przystojnym guwernerem staje się nie do przezwyciężenia, wybuchając prawdziwym ogniem namiętności.

Powieść napisana została pięknym językiem, który czyta się lekko i płynnie. Fabuła pozbawiona została zbędnych opisów, które mogłyby przyprawiać czytelnika o znudzenie, a nieustanne podsycanie atmosfery między bohaterami ogromnie wzmagało moją ciekawość. W moim odczuciu jest to historia bardzo przekonująca, prawdziwa i skłaniająca do refleksji nad rolą, jaka narzucana bywa niekiedy przez społeczeństwo. Pani Robinson stanowi portret kobiety uwięzionej w roli matki i żony, nierozumianej przez otoczenie, której zgodnie z obowiązującymi normami nie należało się już od życia nic więcej. Oprócz córek, wydała na świat syna, co dodatkowo powinno dać jej uczucie życiowego spełnienia. Kobieta postanowiła jednak zawalczyć o chwilę własnego szczęścia i uwikłać się w skomplikowany romans, który był szansą na odzyskanie nie tylko wolności ale i poczucia bycia kochaną oraz piękną.

Finola Austin stworzyła powieść zachwycającą w każdym calu, oczyszczając tym samym wizerunek słynnej pani Robinson, oskarżanej o zniszczenie wizerunku literackiej rodziny Brontë. Polecam i w mojej ocenie powieść uzyskuje 10/10.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Świat Książki.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marina
Marina
3 miesięcy temu

Nie znałam historii rodziny Bronte i podeszłam do tej powieści jako do czystej kartki. Poznawałam tło historyczne przedstawione przez autorkę i główną bohaterkę. Przeżywałam jej rozterki i próby odnalezienia siebie wśród rodziny i społeczeństwa, które nakazywało obracanie się w jedynie wyznaczonych ramach. Podobała mi się. I mam ochotę na więcej 😉