MÓZG POD WPŁYWEM SZTUKI – Sussan Magsamen, Ivy Ross

Wydawnictwo: Ścieżki Mocy
Liczba stron: 342

Opis wydawcy

Zazwyczaj traktuje się sztukę jak rozrywkę, ale przedstawione tu badania dowodzą, że doświadczenia estetyczne, z których składa się nasza codzienność, dosłownie zmieniają naszą biologię. Książka przybliża nam neuroestetykę – dziedzinę analizującą wpływ sztuki i estetyki na człowieka. Znajdziesz tu inspirujące przykłady tego, jak różne doznania estetyczne wpływają na nasze samopoczucie, zdrowie, uczenie się, rozwój, czy radzenie sobie z kryzysami. Za pomocą zawartego w książce testu sprawdzisz jaką masz mentalność estetyczną. Dowiesz się też jak stosować mikrodozowanie estetyki na co dzień, by pełniej korzystać z bogactwa zmysłowego świata.

Spróbuj – twoje ciało i psychika będą ci bardzo wdzięczne!

Czego dokładnie doświadcza mózg pod wpływem sztuki? Czy doznania estetyczne naprawdę mogą nas zmieniać?

Badacze neuronauki poznawczej twierdzą, że jesteśmy świadomi tylko około 5% swojej aktywności umysłowej. Reszta naszego doświadczania, fizycznego, emocjonalnego, sensorycznego, żyje poza naszymi świadomymi myślami.

Kiedy wchodzisz do pokoju, prawdopodobnie nie zauważasz wszystkiego, na co reaguje twoje ciało: strumienia światła z lampy, koloru ścian, temperatury, zapachów i faktur. Możesz myśleć o sobie jako o ciele niezależnie poruszającym się w świecie, jednak jesteś połączony ze wszystkim wokół. Twój mózg nieustannie przetwarza miliony sygnałów sensorycznych docierających z twego otoczenia. I to właśnie zmysły stanowią podstawę tego, jak i dlaczego sztuka i estetyka prowadzą do wzmocnienia naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zapewne znasz już transformacyjną moc sztuki. Na pewno zdarza ci się zatracić w muzyce, obrazie, filmie lub spektaklu i poczuć, że coś się w tobie zmienia: czytać książkę tak wciągającą, że gorliwie polecasz ją przyjaciołom; słuchać piosenki tak poruszającej, że odtwarzasz ją w kółko, zapamiętując każde słowo. Postęp technologiczny pozwala badać ludzką fizjologię jak nigdy dotąd, a rosnąca społeczność multidyscyplinarnych naukowców zajmuje się analizowaniem wpływu sztuki i estetyki na człowieka. Dało to początek dziedzinie, która radykalnie zmienia zrozumienie potęgi sztuki. Nazywa się ona neuroestetyką lub, bardziej ogólnie, neurosztuką.

Zazwyczaj traktuje się sztukę jak rozrywkę lub ucieczkę od codzienności – pewnego rodzaju luksus, ale ta książka pokaże ci, że sztuka to coś znacznie więcej. Jest ona bowiem w stanie pomóc w rozwiązywaniu poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a także w nauce i rozwoju osobistym. Badania wykazują też, że bogate sensorycznie środowiska pomagają nam uczyć się szybciej i lepiej przyswajać informacje.

Tę książkę napisano zarówno dla osób, które miały niewiele wspólnego ze sztuką lub nauką, jak i takich, które bezpośrednio zajmują się tymi dziedzinami.

Mikrodozowanie estetyki

Obecnie obserwuje się wzrost mikrodozowania estetyki – ludzie używają określonych zapachów, aby złagodzić mdłości, dostosowują źródło światła, aby wpływać na poziom energii, oraz słuchają określonych dźwięków, aby złagodzić niepokój. Ćwiczenia fizyczne pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zwiększyć poziom serotoniny w mózgu. W ten sam sposób zaledwie 20 minut rysowania lub nucenia może zapewnić natychmiastowe wsparcie stanu fizycznego i psychicznego.

W książce “Mózg pod wpływem sztuki” przybliżono niektóre mechanizmy i reakcje, które aktywuje w nas sztuka i estetyka. Pokazano, jak można wykorzystać sztukę, aby złagodzić fizyczne i psychiczne dolegliwości, pogłębić wiedzę, pobudzić społeczność i wesprzeć własny rozwój. Na przestrzeni tysiącleci sztuka była katalizatorem głębokich zmian indywidualnych i społecznych, ponieważ w niezaprzeczalny sposób dosłownie zmienia naszą biologię, psychologię i zachowanie. Dzięki postępowi w badaniach i technologii jesteśmy w stanie lepiej oszacować, jak nasze ciało zmienia się w czasie rzeczywistym pod wpływem sztuki i estetyki.

Przyszłość neurosztuki obiecuje coś, co może okazać się kolejną rewolucją: taką, w której zaakceptujemy artystę istniejącego w każdym z nas i przyjmiemy, że posiadamy wrodzone umiejętności do przekształcania naszej biologii, rodziny, pracy i społeczności poprzez integrację aktywności artystycznych w zamierzony i trwały sposób.

Nauka wykazała, że nie ma dwóch osób, które reagują na sztukę i estetykę w dokładnie taki sam sposób. Smak, dotyk, węch, wzrok i słuch to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej – badania w neuroestetyce i innych dziedzinach wywołały debatę na temat tego, ile naprawdę mamy zmysłów. Niektórzy sugerują, że liczba ta może sięgać nawet 53 i obejmuje złożone sieci dynamiczne, takie jak termocepcja – sposób, w jaki odczuwamy temperaturę; zmysł równowagi, czy propriocepcja – świadomość tego, jak ciało porusza się w przestrzeni. Zaprezentowane w książce przykłady dowodzą, że sztuka i estetyka angażują jednocześnie wiele układów biologicznych i obszarów mózgu.

Życie w postawie estetycznej

Neurosztuka pokazuje nowe możliwości w relacji umysł–mózg–ciało, a ponieważ dziedzina wciąż się rozwija, może pomóc w świadomym wyborze stylu życia.

Obserwujemy wzrost liczby ludzi na całym świecie, którzy robią na drutach, uprawiają ogród, malują, piszą, grają na instrumentach i wprowadzają więcej sztuki i estetyki do swojego życia. Rośnie potrzeba, aby być kimś więcej niż tylko produktywnym pracownikiem – żyć pełnią zmysłowego świata.

Podobnie jak w kalejdoskopie, przesuwając punkt skupienia swojej świadomości, możesz stworzyć zupełnie nowe doświadczenia, które skierują cię ku bardziej estetycznej mentalności. Takiej, w której ciekawość, nieograniczona eksploracja, świadomość sensoryczna i twórcza ekspresja stają się podstawą codziennego życia.

Sztuka ma  zdolność przekształcania nas. Może pomóc przejść od choroby do zdrowia, ze stresu do spokoju lub od smutku do radości, a także umożliwić rozkwit i rozwój. Może doprowadzić do głębokich odmieniających stanów, wpływając na naszą fizjologię.

Sztuka zawsze wzbudzała najwyższą formę nadziei, a nauka obecnie dostarcza nowej wiedzy, z której każdy z nas może skorzystać. Warto więc dowiedzieć się czego doświadcza nasz mózg pod wpływem sztuki, by wspierać swoje zdrowie i rozwój oraz inspirować do tego naszych najbliższych.

Recenzja

„Mózg pod wpływem sztuki” to fascynująca podróż w świat neuroestetyki (neurosztuki), której autorzy Susan Magsamen i Ivy Ross ukazują siłę wpływu sztuki na ludzką biologię. W przekonujący sposób argumentują, że sztuka nie tylko dostarcza rozrywki, ale również ma konkretny wpływ na zdrowie, samopoczucie, rozwój osobisty człowieka i uczenie się. Wpływa również na obniżenie poziomu kortyzolu oraz wydłużenie życia.

Książka zawiera nie tylko ogrom badań i inspirujących przykładów, ale też wnikliwą analizę neuroestetyki, co czyni z niej pozycję intelektualnie pobudzającą i cenną dla tych, którzy pragną korzystać z bogactwa zmysłowego świata na co dzień. Rzuca nowe światło na to, jak nasze zmysły interpretują estetykę, ale również poszerza nasze spojrzenie na to, co sprawia, że cos jest piękne.

Po lekturze „Mózgu pod wpływem sztuki”, czytelnik zyskuje nową perspektywę na rolę sztuki w życiu codziennym oraz narzędzia do wzbogacenia własnego doświadczenia estetycznego. To niezwykle pouczająca lektura dla miłośników sztuki, psychologii i neurobiologii.

„Smak, dotyk, węch, wzrok i słuch, to tylko wierzchołek przysłowiowej góry lodowej – badania w neuroestetyce i innych dziedzinach wywołały debatę na temat tego, ile naprawdę mamy zmysłów. Niektórzy sugerują, że liczba ta może sięgać nawet 53 i obejmuje złożone sieci dynamiczne, takie jak termocepcja – sposób, w jaki odczuwamy temperaturę; zmysł równowagi; propriocepcja – świadomość tego, jak ciało porusza się w przestrzeni”.

Książkę kupisz tutaj:

https://sciezkimocy.pl/p/mozg-pod-wplywem-sztuki/

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Ścieżki Mocy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments