MORDERSTWO W ZIMOWY DZIEŃ – Merryn Allingham

Cykl: Flora Steele (tom 2)
Wydawnictwo: MANDO
Tytuł oryginału: Murder on the Pier
Liczba stron: 326
Gatunek: Sensacja, kryminał, thriller

Opis książki

Dla Flory Steele bujanie w obłokach i leniwe popołudnia to już przeszłość. Nadchodzą zmiany, których nie da się powstrzymać! Kiedy w zimny styczniowy dzień Flora wybiera się na spacer po molo, nie spodziewa się, że we wzburzonych wodach zauważy ciało młodej kobiety. Jest zszokowana, gdy odkrywa, że ofiarą jest ktoś, kogo zna… Przekonana, że w okolicy doszło do morderstwa, dociekliwa właścicielka księgarni prosi Jacka Carringtona, pisarza kryminałów, aby pomógł jej odkryć prawdę. Tylko razem mają szansę zdemaskować zbrodniarza. Kłótnia na przyjęciu, odwołana wizyta u fryzjera i czerwony pompon znaleziony na drewnianym pomoście, na którym ostatnio widziano kobietę… Wszyscy mieszkańcy wioski są podejrzani. Kto z nich ma krew na rękach? Raymond, porzucona pierwsza miłość? Harry – najnowszy ukochany? A może Evelyn, jego zazdrosna żona? Flora za wszelką cenę pragnie rozwiązać zagadkę. Czy nie jest to jednak zbyt niebezpieczne? Intrygująca powieść kryminalna osadzona w scenerii angielskiej wiosce Abbeymead. Idealna dla fanów Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirota.

Recenzja

Seria kryminałów autorstwa Merryn Allingham szturmem podbija bookstagram. Z racji tego, że książki pojawiają się dosłownie wszędzie, postanowiłam sama sięgnąć po tę serię i przekonać się, w czym tkwi jej fenomen. Choć czytanie kryminałów nie jest dla mnie chlebem powszednim, bo zwykle wybieram powieści obyczajowe, to pierwsza część bardzo mi się spodobała. Być może dlatego, że bliżej jej do powieści obyczajowej czy sensacji z wątkiem kryminalnym, niż do typowego, krwawego kryminału. Fabuła pozbawiona brutalności, wzbogacona o ciekawą do rozwiązania zagadkę okazała się ogromnie wciągająca i autorka bez wahania przekonała mnie do sięgnięcia po drugi tom.

Po raz kolejny spotykamy tu Florę – dociekliwą właścicielkę księgarni oraz Jacka – pisarza kryminałów. Tym razem przychodzi im zmierzyć się z tajemniczą śmiercią osoby, która jest im dobrze znana. Fabuła rozgrywa się na malowniczym molo, które staje się miejscem zbrodni. Podczas spaceru, Flora zauważa nagle dryfujące na wodzie zwłoki. Staje się to początkiem śledztwa, w którym wszyscy są podejrzani.

Merryn Allingham po raz kolejny uraczyła mnie fantastycznie przemyślaną konstrukcją fabuły. Jedynie pierwszych 30 stron stanowiło dla mnie moment, gdzie nie mogłam się wciągnąć. Gdy jednak akcja nabrała tempa, a prywatne śledztwo Flory ruszyło, książka była już nie do odłożenia. Całość utrzymana jest w bardzo charakterystycznym, małomiasteczkowym klimacie. Mnogość bohaterów pobocznych momentami była dla mnie trudna do ogarnięcia, jednak z czasem wszystkie imiona i wzajemne powiązania poukładały się w głowie, tworząc tajemniczą sieć podejrzanych. Na uwagę zasługuje też rozwijająca się niespiesznie relacja między Florą a jej towarzyszem Jackiem, który niestrudzenie pomaga jej w rozwikłaniu zagadki. Autorka świetnie buduje napięcie, stopniowo odkrywając nowe aspekty sprawy, co utrzymuje czytelnika w napięciu przez całą lekturę.

Język użyty przez autorkę jest płynny i malowniczy. Opisy otoczenia przywołują przed oczami czytelnika piękne pejzaże nadmorskiego miasteczka i atmosferę tajemniczości. Dialogi są dobrze napisane i autentyczne, co sprawia, że postacie stają się jeszcze bardziej realistyczne. „Morderstwo w zimowy dzień” to doskonała lektura dla miłośników lekkich kryminałów, którzy cenią sobie inteligentną fabułę, zaskakujące zwroty akcji i dobrze wykreowane postaci.

Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy, których na rynku zagranicznym jest już o wiele więcej. Mam nadzieję, że będą utrzymane na równie wysokim poziomie. Dodatkowo wspomniana seria, przez wzgląd na estetyczne wydanie, świetnie sprawdzi się jak prezent gwiazdkowy.

Najtaniej kupisz tutaj:

Nie masz jeszcze pierwszego tomu? Znajdziesz go tutaj!

Współpraca reklamowa z wydawnictwem MANDO.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments