HYPOADRENIA. WYCZERPANIE NADNERCZY – Lukas McGregor

Wydawnictwo: Biały Wiatr
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 124

Opis książki

Jedną z dolegliwości, urastającą wręcz do miana epidemii współczesnego świata jest hypoadrenia czyli tak zwane wyczerpanie nadnerczy. Określenie epidemia wcale nie jest przesadzone. Prawdopodobnie większość z nas – jeśli nie każdy – ma osłabione nadnercza, o czym świadczy wiele objawów somatycznych, których doświadczamy na co dzień. Jak twierdzi autorytet medyczny w tej dziedzinie dr Michael Lam każdy z nas prawdopodobnie kilka razy na przestrzeni życia cierpi z powodu większego osłabienia tych gruczołów. Może to być spowodowane zmianą miejsca zamieszkania, wymagającymi egzaminami na studiach, nadmiarem obowiązków w pracy, trudnościami finansowymi, zwolnieniem lub bezrobociem, chorobą, wymaganiami związanymi z opieką nad małym dzieckiem czy wsparciem dla niepełnosprawnego lub chorego członka rodziny.

Takie sytuacje i życiowe zawirowania nie pozostają obojętne na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Powodują rozchwianie układu endokrynologicznego i różne objawy fizyczne. Dobrze jeśli czynnik stresowy ustępuje lub łagodnieje… wtedy zwykle bez konkretnych środków zaradczych, po jakimś czasie, ciało samo wraca do równowagi. Gorzej jeśli stresory nakładają się na siebie lub trwają permanentnie długo. Wtedy mechanizmy adaptacyjne załamują się i potrzebujemy konkretnej pomocy. Tym bardziej wartościowa jest wiedza, jak wesprzeć funkcjonowanie gruczołów nadnerczy (znacznie eksploatowanych we wszelkich rodzajach reakcji stresowych),aby znów mogły działać optymalnie.

Podstawowym celem tego opracowania jest zwięzła charakterystyka osłabienia nadnerczy w kontekście tematyki stresu jaki dotyka współczesnego człowieka oraz faktu, że medycyna zachodnia nie uznaje tej dolegliwości za jednostkę chorobową, a więc oficjalnie nie podejmuje się jej leczenia. Autorowi skryptu zależy na tym, aby na zagadnienie zwrócić uwagę lekarzy oraz zwykłych ludzi, zainteresowanych stanem swojego zdrowia, którzy we własnym zakresie chcieliby podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Recenzja

Miałam przyjemność przeczytać w weekend poradnik „Hypoadrenia. Epidemia znana tylko współczesnym… i jak sobie z nią radzić” autorstwa Lukasa McGregora i jestem zaskoczona tym, jak wiele objawów wyczerpania nadnerczy, dostrzegam również u siebie. Książka mocno dała mi do myślenia. Mimo iż jest to objętościowo krótkie opracowanie, to temat został bardzo kompleksowo przedstawiony i znalazłam w tej książce wszystko, czego oczekiwałabym po takim poradniku.

Otrzymujemy tu zarówno informacje na temat budowy nadnerczy i ich roli w organizmie, jak również szerokie omówienie tego, czym jest stres, jakie ma typy i w jaki sposób związany jest z prawidłowym funkcjonowaniem nadnerczy. Poznajemy najbardziej charakterystyczne objawy wskazujące na wyczerpanie tych gruczołów oraz zagłębiamy się w sam proces i poszczególne fazy prowadzące do hypoadrenii. Książka pozwala dużo lepiej zrozumieć procesy zachodzące w organizmie pod wpływem utrzymującego się napięcia emocjonalnego.

Podobał mi się rozdział poświęcony diecie wspomagającej zdrową pracę nadnerczy, znalazłam tam konkretne, najpotrzebniejsze wskazówki. Ciekawie ujęty został też rozdział omawiający różnice w postrzeganiu zagadnienia hypoadrenii przez medycynę zachodnią oraz tradycyjną medycynę chińską. Nie zabrakło również ćwiczeń relaksacyjnych i omówienia badań, jakie powinna wykonać każda osoba, która podejrzewa u siebie problem osłabienia pracy nadnerczy – mowa tu zarówno o badaniach ambulatoryjnych, jak i takich, które przeprowadzić można w domowych warunkach (bazując na obserwacji swojego organizmu).

Nie bez znaczenia dla prawidłowej pracy nadnerczy jest również stosunek człowieka do sytuacji stresujących i umiejętność szybkiego reagowania, gdy zachodzi taka potrzeba. W książce znajdziecie aż 12 rodzajów stresu. Autor w przystępny sposób przybliża czytelnikowi biochemiczny aspekt reakcji organizmu na stres. Muszę przyznać, że była to inspirująca lektura, bo uświadomiła mi, jak potężną machinę obronną organizmu uruchamiam za każdym razem, gdy stresuję się rzeczami, na które nie mam wpływu lub – co gorsza – takimi, które nigdy się nie wydarzą, bo są wytworem moich obaw i czarnych myśli.

Jeśli macie stresujący tryb życia, jesteście stale zmęczeni, niewyspani, rozdrażnieni, to zachęcam Was do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu hypoadrenii, a ta książka idealnie Wam w tym pomoże.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Biały Wiatr.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments