HARRY. KSIĄŻĘ NIEPOKORNY – Iwona Kienzler

Wydawnictwo: Bellona
Gatunek: Biografia
Liczba stron: 480

Opis książki

Czarna owca rodu Windsorów?

Od najmłodszych dni Harry ścigany przez obiektywy kamer i aparatów wszędobylskich fotoreporterów i żądnych sensacji dziennikarzy. Obserwowano jego pierwsze kroki, śledzono postępy w nauce, wypominano suto zakrapiane imprezy, na których odreagowywał stres i nieustanne bycie na świeczniku. Media, które znienawidził, obwiniając za spowodowanie wypadku w paryskim tunelu, w którym zginęła księżna Diana, towarzyszą mu na każdym kroku.

Choć rzekomo to właśnie nadmierne zainteresowanie ze strony paparazzi spowodowało słynny Megxit, czyli rezygnację Harry’ego i Meghan Markle z obowiązków wynikających z przynależności do rodziny królewskiej i przeprowadzkę do Stanów Zjednoczonych, z czasem okazało się, że para nie broni tak zaciekle swojej prywatności. Udzielali wywiadów, podpisali kontrakt na serial dokumentalny o ich życiu, wpuszczając kamery do ich domu, a autobiografia Harry’ego pozostaje jedną z najszerzej komentowanych książek 2023 roku. Buntownik? Wrażliwiec? Hipokryta? Nieszczęśliwy i dotknięty traumą czy wreszcie spełniony? A może wszystko po trochu? Poznaj bliżej niesfornego księcia Harry’ego, który sprawia tak wiele problemów brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Moja opinia

Muszę przyznać, że rzadko sięgam po biografie i przedstawiana w niej postać musi być dla mnie wyjątkowo interesująca, bym chciała dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Może nie szaleję jakoś specjalnie za księciem Harrym, jednak za sprawą licznych skandali, jakie wpisują się w jego historię, siłą rzeczy jego postać stała się dla mnie ciekawa. Podobnie zresztą jak postać Meghan, która wciąż pozostaje dla mnie zagadką. Z przyjemnością więc sięgnęłam po książkę „Harry. Książę niepokorny” Iwony Kienzler. Książka nie należy do najchudszych, bo liczy sobie prawie 500 stron, jednak czyta się ją w ekspresowym tempie, gdyż jest napisana w bardzo przystępny sposób, a jej autorka umie wzbudzić zaciekawienie. Przechodzimy tu przez wiele ważnych aspektów z życia Harry’ego, tj. utrata matki, czasy szkolne, okresy buntu i intensywnego imprezowania, pobyt w wojsku, związek z Meghan. Książka jest poniekąd próbą wniknięcia w życie księcia i analizy poszczególnych czynników, które mogły mieć wpływ na ukształtowanie jego buntowniczej osobowości. Nie odczułam, by autorka opowiadała się po jakiejkolwiek stronie, co oceniam na plus. Była tu zostawiona przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania.

Czytelnik prowadzony jest przez poszczególne fakty z życia Harry’ego, dostrzegamy, jak niełatwe jest życie pod nieustannym okiem kamer… czy można się do tego przyzwyczaić? Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, jednak dziwi mnie, że z jednej strony Harry i Meghan starali się uciec ze świecznika, a w efekcie jeszcze bardziej wystawili się na światło reflektorów. Brak mi tu konsekwencji. Książka zawiera obszerną wiedzę na temat relacji panujących w rodzinie królewskiej, poznajemy prywatne fakty z życia księcia i nie tylko. Wiele historii mnie zaskoczyło, choć nie należę do osób, które interesują się jego życiem w sposób szczególny. Myślę jednak, że dla wielu osób, podobnie jak dla mnie, biografia ta będzie na swój sposób zaskakująca i pozwoli na bardziej obiektywne przyjrzenie się postaci Harry’ego. Łatwiej opowiedzieć się po jakiejś stronie i wyrobić sobie opinię na czyjś temat, jeśli dysponujemy obszerniejszą wiedzą w kwestii tego, co kształtowało charakter tej osoby na przestrzeni lat. Zachęcam do sięgnięcia po tę biografię. Bez wątpienia będzie to jedna z ciekawszych pozycji w biblioteczce, szczególnie dla osób, które cenią sobie ten gatunek i interesują się życiem członków rodziny królewskiej.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Bellona.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments