MGŁA MÓZGOWA – dr Mike Dow

Tytuł oryginału: The Brain Fog Fix: Reclaim Your Focus, Memory, and Joy in Just 3 Weeks
Wydawnictwo: Vital
Data wydania: 2021-01-01
Liczba stron: 352

Opis książki

Objawy mgły mózgowej. Sprawdź, czy na nią cierpisz!
Czy zauważyłeś, że ostatnio jesteś roztargniony lub zapominalski? Masz problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji? Zdarza się, że zapominasz, co chciałeś powiedzieć? Brak ci motywacji do działania? Jesteś zmęczony i niewyspany? To mogą być pierwsze objawy mgły mózgowej! Spokojnie, nie jesteś sam. Miliony ludzi na świecie walczą z rosnącą epidemią mgły mózgowej (umysłowej). Jej przyczyn upatruje się w niezdrowym trybie życia, problemach hormonalnych, depresji, niedoczynności tarczycy, a ostatnio również w chorobie COVID-19. Jakie są objawy mgły mózgowej? Jak wygląda jej leczenie? Czy opiera się głównie na farmaceutykach, stosowaniu odpowiedniej diety dla mózgu, czy może ćwiczeniach na poprawę pamięci? Jak sobie radzić z mgłą mózgową? W tej książce znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Ekspert od zdrowia mózgu przedstawia prosty program poprawy pamięci
Mike Dow, doktor psychologii i psychoterapeuta, stworzył prosty 21-dniowy program, który pomoże ci zadbać o mózg. Z jego pomocą zwalczysz nie tylko mgłę mózgową czy roztargnienie, ale również choroby, takie jak depresja i lęk. Proste strategie opisane w książce będą fantastyczną pomocą w uczynieniu twojego życia łatwiejszym, szczęśliwszym, a także bardziej satysfakcjonującym. Wszystko jest ze sobą powiązane: jeśli twój mózg jest w złej kondycji, wielce prawdopodobne jest, że reszta twojego życia również. Dlatego Autor przedstawia kompleksowe podejście do poprawy zdrowia mózgu! Od diety dla mózgu, efektywnego odpoczynku, prostych gier i wskazówek, jak ćwiczyć mózg, aż po rozwój duchowy i techniki relaksacyjne. Przekonaj się sam o skuteczności programu. Tylko 21 dni dzieli cię od zdrowia!

Leczenie mgły mózgowej nigdy nie było prostsze!
To łatwy do naśladowania, zaledwie trzytygodniowy program, którego celem jest naturalna pomoc w uregulowaniu trzech najważniejszych hormonów w twoim mózgu: serotoniny, dopaminy i kortyzolu. Zrównoważenie tych hormonów umożliwi reszcie chemii mózgu osiągnięcie optymalnych poziomów. Każdy tydzień programu koncentruje się na innym elemencie twojego życia:

– Dieta dla mózgu. W pierwszym tygodniu skupisz się na technikach poprawiających twój nastrój i prostych strategiach poznawczych, które pomogą ci przezwyciężyć pułapki wzorców myślowych. Odkryjesz również najlepszą dietę dla mózgu: dowiesz się, które produkty, tłuszcze i witaminy wspierają jego prawidłowe funkcjonowanie, a które najlepiej wyeliminować ze swojej kuchni, ponieważ powodują zamglenie umysłu, skoki cukru we krwi i stany zapalne.

– Jak ćwiczyć mózg. W drugim tygodniu dowiesz się, jak zwiększyć swoją energię… dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej, efektywnemu odpoczynkowi i neurogenezie. Odkryjesz pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na ochronę twojego mózgu przed syndromem nieszczelnego mózgu i poznasz proste strategie, które pomogą ci w końcu się wyspać. Ograniczysz również korzystanie z mediów społecznościowych i elektroniki, dzięki czemu zwiększysz swoją zdolność skupienia się i koncentracji!

– Rewolucja duchowa. W trzecim tygodniu zadbasz o swój rozwój duchowy. Tak! Badania naukowe z udziałem mnichów, którzy codziennie medytują, udowadniają wyraźną poprawę w ich korze przedczołowej, części mózgu odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji i kontrolę reakcji emocjonalnych. Dlatego w ostatnim tygodniu poznasz proste praktyki duchowe, takie jak medytacja, mindfulness czy afirmacje, które pomogą ci odzyskać spokój w twojej głowie.

Pod koniec tego prostego programu mgła mózgowa stanie się przeszłością! Będziesz myśleć jaśniej, dokładniej zapamiętywać, szybciej się uczyć i uwalniać swoją kreatywność. Przede wszystkim poczujesz się lepiej – teraz i na dłuższą metę.

Mgła mózgowa – jak sobie z nią radzić?
Dzięki temu prostemu programowi dostrzeżesz, że małe zmiany mogą spowodować głęboką różnicę w twoim życiu. Dowiesz się, że orzechy włoskie i mięso zwierząt karmionych trawą mają wpływ nie tylko na poprawę pamięci, ale również twoje samopoczucie, a dzięki stosowaniu jednej, niedrogiej przyprawy możesz diametralnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji. Odkryjesz, jak ćwiczyć mózg, by był w doskonałej kondycji przez całe twoje życie. Przekonasz się, jak medytacja i modlitwa działają na mózg i dlaczego praktyka duchowa nie jest opcjonalnym zajęciem, ale raczej fundamentalną częścią bycia człowiekiem. Znajdziesz prosty 21-dniowy program, który pomoże ci wprowadzić te – i wiele innych – teorii w życie, aż staną się twoją codzienną praktyką.

Recenzja

Jak często zdarza Wam się ćwiczyć swój mózg? Zapewne gimnastykujemy go częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę; w końcu wszelkie wydarzenia dnia codziennego są dla naszego mózgu nie lada treningiem! Ale mam na myśli takie w pełni zaplanowane ćwiczenia: na poprawę pamięci, uważności, praktykowanie wdzięczności… zdarza Wam się to robić?

Autor książki „Mgła mózgowa” proponuje nam 21 dniowy program, którego celem jest wyostrzenie pamięci i zlikwidowanie poczucia mgły mózgowej. Znacie to paskudne uczucie, kiedy myśli krążą chaotycznie, a człowiek ma wrażenie, jakby oglądał świat zza szyby?

Program obejmuje 3 rewolucje: nastrojową, energetyczną oraz duchową. Każda z nich trwa siedem dni. Nie jestem przekonana co do tego, by przedstawione ćwiczenia nakierowane były typowo na polepszenie pamięci, ale zdecydowanie pomagają zwiększyć uważność, bardziej świadomie przeżywać każdy dzień i wyrwać się ze szkodliwych wzorców myślowych, które dzień po dniu zatruwają nasz umysł. Z drugiej strony, jestem skłonna uwierzyć, że skierowanie myśli na bardziej sprzyjające tory, jest w stanie zaowocować poprawą ogólnej kondycji mózgu, a tym samym – polepszeniem pamięci i usprawnieniem procesów myślowych.

Autor bardzo obszernie wyjaśnia wiele zagadnień kluczowych dla prawidłowego przeprowadzenia 21-dniowej przemiany, dlatego też najlepiej jest przeczytać całą książkę, przed podjęciem działania. Omijając część merytoryczną, czytelnik straciłby ogromnie wiele cennych wskazówek dotyczących modyfikacji diety oraz stylu życia. Nie polecam również czytania na wyrywki, bo wprowadziłoby to niepotrzebny chaos informacyjny.

Ćwiczenia zostały tak ułożone, by najpierw umożliwić każdemu baczne zaobserwowania pułapek myślowych, w jakie mamy tendencje wpadać. Ja z niektórych nie zdawałam sobie dotąd sprawy, mimo że czytałam już wiele poradników o podobnej tematyce. Zadania jakie wyznacza na  autor, są bardzo proste i pozwalają doświadczyć wielu różnorakich odczuć, których często jest w naszym życiu zbyt mało, a powinniśmy bardziej je pielęgnować – np. duma, spokój, produktywność. Książka zawiera bardzo ciekawe scenariusze medytacji, dzięki którym czułam się po takiej sesji wyraźnie odprężona.

Podobała mi się wzmianka na temat tego, jakie zmiany zachodzą w mózgu młodej matki i dlaczego nie warto się nimi martwić. Chciałabym mieć pod ręką tę książkę w czasie, kiedy byłam młodą mamą, która zamartwiała się o kiepską kondycję własnej pamięci. Autor udziela cennych wskazówek, jak wyjść z tego stanu i wspomóc myślenie w tym wyjątkowym dla kobiety okresie.

Dr Mike Dow ostrzega również przed nadużywaniem leków i uczula na to, by uważnie czytać ulotkę. Owo uczucie mgły mózgowej może być bowiem objawem niepożądanym któregoś z leków. Uczy jak w prosty sposób pielęgnować swój mózg, by zapobiegać depresji i lękowi. Książka otworzyła mi oczy  na szkodliwe wzorce myślenia, którym pozwoliłam rozpanoszyć się w mojej głowie. Dostrzegłam, że mam tendencję do personalizowania niepowodzeń i popadania w stan, gdy myślę, że dana sytuacja już nigdy nie ulegnie zmianie.

Polecam Wam pochylić się nad tą książką i poświęcić więcej czasu na zadbanie o jeden z naszych najważniejszych organów, jakim jest mózg.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Vital.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments