ARABSKIE OPOWIEŚCI 2. Historie prawdziwe – Tanya Valko

Opis książki

Podczas piętnastu lat pobytu w Libii Tanya Valko zebrała tyle doświadczeń, że starczyłoby na niejedną powieść. Teraz zdecydowała się swoimi wspomnieniami podzielić.

„Arabskie opowieści 2. Historie prawdziwe” znów przenoszą czytelnika w czasy, gdy Libią niepodzielnie rządził pułkownik Muammar Kaddafi, trzymając kraj żelazną ręką. Autorka prezentuje barwne historie Polaków pracujących w Libii i Polek będących w związkach z Libijczykami. Wbrew stereotypom nie wszystkie chrześcijańsko-muzułmańskie małżeństwa kończą się źle. Valko ukazuje również kobiety, które robią karierę, bez wahania wyrażają swoje zdanie, są niezależne i szczęśliwe. Nieustająco jednak piętnuje podłe zachowania szowinistycznych, despotycznych mężczyzn, ale też otumanionych przez religię niewiast.

W inspirowanej osobistymi przeżyciami powieści występuje cała galeria postaci – arabskich kumpelek i orientalnych kolegów Valko. Ich dzieje czasami są radosne i zabawne, ale przeważnie dramatyczne. Niezwykła jest historia doktor Maliki, pierwszej libijskiej pani ambasador, kobiety ambitnej i aktywnej zawodowo, pracującej w libijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, czy Sofii, pół Angielki, pół Palestynki, wdowy, której po śmierci męża jego libijska familia odebrała dzieci – pozwala na to muzułmańskie prawo i matka nie ma w konfrontacji z nim najmniejszych szans. Frustrujące są losy Samiry, świetnie zarabiającej pani inżynier, notorycznie gwałconej przez powszechnie szanowanego męża, z którym nie mogła się rozwieść, gdyż stanowiłoby to wstyd dla całej rodziny. Valko ukazuje też postawy muzułmańskich mężczyzn – tych tradycyjnych i tych nowoczesnych – ich stosunek do religii, kobiet oraz nieszablonowy styl bycia.

W „Arabskich opowieściach” autorka wyjawia, że jej idealne małżeństwo wskutek stresu wywołanego intrygami ambasadora despoty stanęło w Libii przed ciężką próbą. Kryzys małżeński jest zawsze trudny i przysparza partnerom wiele bólu, lecz przechodzić go z dala od ojczyzny i domu rodzinnego, w kraju muzułmańskim, w otoczeniu obcych, często wrogo nastawionych ludzi, to prawdziwa gehenna.

„Arabskie opowieści 2” to kolejna przygoda z Orientem, która zapiera dech w piersiach.

Dajcie się uwieść magii, ale też otwórzcie szeroko oczy na niezwykłość i odmienność arabskiej kultury i obyczajów.

Moja opinia

Podziwiam tę kobietę. Podziwiam Tanyę Valko za otwartość z jaką dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami, które zbierała przez wiele lat jako pracownica ambasady w Libii. Sięgając po tę książkę możecie liczyć na bogactwo absolutnie wiarygodnych informacji na temat trudów pracy w ambasadzie, o których ja nie miałam pojęcia! Po przeczytaniu tej książki czuję się pozostawiona w szoku. Autorka szeroko otwarła mi oczy na to, z jak ogromnym stresem i zarazem odpowiedzialnością wiąże się praca w ambasadzie. Tanya Valko nie szczędzi czytelnikowi brutalnych realiów życia w Libii, piętnując jednocześnie karygodne zachowania mężczyzn. Nie boi się również poruszać tematów tj. mobbing, malując przed nami niezwykle trudną i przykrą historię wskutek której kryzys przeszło nawet jej małżeństwo. Niektóre fragmenty i zwierzenia występujących w tej książce kobiet były dla mnie wstrząsające. Szczególnie historia Samiry, która notorycznie gwałcona przez męża nie mogła się z nim rozwieść, by nie okryć hańbą rodziny. O ile arabska kultura jest ciekawa i przyciąga swoją całkowitą innością – jeśli chodzi o tradycje i obyczaje, to ma też swoje ponure oblicze, które za pośrednictwem tej książki będziecie mogli lepiej poznać. Zachęcam Was do przeczytania „Arabskich opowieści”, które wciągają tak bardzo, że czytelnik niemal przenosi się myślami do Libii za czasów Muammara Kaddafiego. Mnie ta książka urzekła swoją prawdziwością oraz tym, że napisana została lekkim językiem, dzięki czemu strony same się przewracały. Z pewnością sięgnę jeszcze po niejedną książkę Autorki.

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Prószyński i S-ka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments