ŚWIADOMY WYBÓR – Izabela M. Krasińska

Wydawnictwo: Lucky
Gatunek: Literatura obyczajowa, romans
Liczba stron: 368

Opis książki

Ludzie od zawsze byli niebezpiecznie okrutni w swoich osądach. Im mniej o kimś wiedzieli, tym więcej mieli do powiedzenia na jego temat.
Roksana postanawia urozmaicić swoje nudne i przewidywalne życie, wykorzystując częstą nieobecność męża. Jej frustrację i rozczarowanie codziennością pogłębiają bezskuteczne starania o dziecko.
Sabina i Krystian przed dziesięcioma laty zaliczyli wpadkę. Choć wzięli ślub, każde z nich żyje własnym życiem.
Dominik, nauczyciel historii, marzy o dużej rodzinie. Niestety razem z żoną nie uzgodnili przed ślubem swoich planów na przyszłość. Gdy Iza zachodzi w niechcianą ciążę, ich relacje się zmieniają…
Lena i Michał to idealnie dobrana para z jasnym obrazem siebie i swojego związku. Bliscy nie mogą zrozumieć ich decyzji o nieposiadaniu dziecka, uważając, że jest podyktowana egoizmem i chwilową fanaberią.

Jakie relacje łączą bohaterów?
Czy zrozumiemy ich wybory?
I czy szczęście to słowo, które skończy te historie?

Recenzja

Ciągnęło mnie do tej książki. Ogromnie. Znałam już styl Autorki i to jak potrafię przepaść w jej mocno życiowych historiach. Nie zawiodłam się i tym razem. „Świadomy wybór” to przepełniona autentycznymi emocjami historia czterech różnych związków, które łączy jedno – dzieci. Jedni je mają i sobie nie radzą, inni ich nie chcą, a jeszcze inni wytrwale się o nie starają… bez efektów. To historie do bólu prawdziwe, często łamiące serce i takie zwyczajnie ludzkie. W tle otrzymujemy rodzinne niesnaski, nieznośne teściowe pragnące do śmierci ingerować w życie swoich synów, jak również odwieczne pytania rodziny – „no kiedy to dziecko!?” Autorka poruszyła w tej książce odważny i zarazem potrzebny temat, jakim jest świadoma decyzja o nieposiadaniu dziecka. Jednocześnie zobrazowała z jakim odbiorem społecznym spotyka się taki „świadomy wybór” partnerów – naciski rodziny, wyśmiewanie się kolegów z pracy, którzy problemów upatrują w niepłodności. Podobnie sytuacja ma się z nieudanymi próbami zajścia w ciążę, kiedy pary marzące o dziecku za wszelką cenę próbują osiągnąć cel, jednocześnie upatrując w każdym zbliżeniu celów wyłącznie prokreacyjnych. Takie pary również piętnowane są przez otoczenie odwiecznym przypominaniem, że „zegar tyka”.

Mimo mnogości bohaterów nie pogubiłam się w tej powieści, a każdy z wątków jednakowo mnie zaangażował. Całą sobą przeżywałam rodzinne dramaty, kłótnie i z bólem przyglądałam się temu, jak związki rozpadają się na moich oczach targane przez wzajemne niezrozumienie, rozczarowanie, zdrady, czy różnicę charakterów. Nie zabrakło łez wzruszenia, gdy pomyślałam, że to nie tylko literacka fikcja, a takie rodzinne tragedie rozgrywają się przecież w prawdziwym życiu. Pragnę zachęcić Was do sięgnięcia po tę wartościową książkę, ukazującą, że rodzicielstwo (a zarazem dzieciństwo) niestety nie zawsze wiąże się cudownymi chwilami pełnymi miłości. Nierzadko bliscy zamiast wspierać – dokładają zmartwień i potęgują problemy, a nasze życiowe decyzje i postawy warunkowane są często tym, co sami przeżyliśmy w dzieciństwie. Uwielbiam takie refleksyjne historie i zdecydowanie polecam. W mojej ocenie mocne 10/10.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Lucky.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments