TAJEMNICE CARAVAGGIA – Ks. Witold Kawecki

Wydawnictwo: Jedność

IDEALNE NA PREZENT!

Opis książki

Witold Kawecki CSsR (redemptorysta) – profesor i kaznodzieja, kierownik Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarz i człowiek mediów, dziennikarz i kulturoznawca, autor 30 książek i setek artykułów, współpracownik Polskiego Radia i TVP oraz innych środków społecznego przekazu. Nagrodzony m.in. Feniksem w kategorii sztuka za książkę Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Ekspert w zakresie kulturoznawstwa, teologii (kultury, moralnej, piękna, mediów), kultury politycznej
i katolickiej nauki społecznej.

“Caravaggio fascynuje mnie od kilkudziesięciu lat. Wędrując po świecie, zawsze z drżeniem serca wyszukiwałem obrazy tego artysty, by móc je kontemplować na żywo. W ten sposób na przestrzeni wielu lat udało mi się obejrzeć prawie wszystkie jego dzieła. Twórczość ta w wyjątkowy sposób stała się częścią mojego życia. O Caravaggiu pisałem, wygłaszałem konferencje, prowadziłem prace naukowe, wykłady na uniwersytecie, a nawet rekolekcje w kościołach, posługując się jego obrazami. Zawsze spotykało się to z dużym zainteresowaniem audytorium. Ośmieliło mnie to do napisania o nim książki, którą właśnie prezentuję. Ma być ona próbą odkrycia licznych tajemnic Caravaggia dotyczących jego osobowości, życia i techniki malowania (ze wstępu autora do publikacji)”.

Recenzja

W porannym poście zabrałam Was dziś do Włoch, zatem nie może zabraknąć przy tej okazji wzmianki o jednym z najpopularniejszych włoskich malarzy!

Caravaggio podobnie jak Leonardo da Vinci, to artysta który wyprzedził swoją epokę. Zrewolucjonizował ją jeśli chodzi o tchnięcie zupełnie nowego światła w nurt malarstwa. Jego obrazy mają silnie zaakcentowany aspekt psychologiczny, przepełnione są emocjami, ogromnym realizmem, nierzadko cierpieniem, konfliktem. Twórczość Caravaggia ma w sobie coś głębokiego, coś co skłania mnie do dłuższego zatrzymania się nad jego dziełami, dlatego też z chęcią postanowiłam przeczytać książkę „Tajemnice Caravaggia” od wydawnictwa Jedność.

Muszę przyznać, że jest to bardzo dobrze przygotowana i obfitująca w wartościowe dla każdego miłośnika sztuki treści. Perfekcyjna zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizualnym. Wielokrotnie do tej książki wracałam i będę wracać jeszcze przez długi czas, bowiem nie jest to pozycja którą można przeczytać od deski do deski na raz. To taka książka, którą należy sobie dawkować. Obfitująca w bardzo ciekawe informacje zarówno na temat samego artysty, jak też obrazów jakie po sobie pozostawił. Poznajemy historię powstawania poszczególnych dzieł, ich metaforykę, ukryte znaczenie… czas spędzony z tą książką to piękna podróż przez dzieje malarza, którego twórczość została zapomniana po jego śmierci. Dopiero XX wiek przyniósł mu odrodzenie sławy, na którą bez wątpienia ciężko sobie zapracował. Dostrzeżono wówczas na nowo, jak mocno emocje artysty odbijały się echem w tym, co wychodziło spod pędzla artysty. Można by rzec, że to malarz, który po wielu wiekach został odkryty na nowo.

Polecam Wam sięgnąć po „Tajemnice Caravaggia” zarówno dla siebie, jak również na ponadczasowy prezent dla kogoś bliskiego. Książka zadowoli koneserów sztuki, jak też zwyczajnie osoby wrażliwe na piękno.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Jedność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments