ZAKLĘTA W CISZY – Urszula Gajdowska

Wydawnictwo: Lucky
Gatunek: litertura obyczajowa, romans
Data wydania: 2023-09-28

Opis książki

Londyn, 1823 rok. Gdy umiera stary hrabia Foglar, jego synowie nie tylko dziedziczą znaczny majątek, lecz także dowiadują się o istnieniu nieznanej wcześniej siostry. Dziewczynka cierpi na zagadkową przypadłość, objawiającą się niemożnością mówienia przy obcych. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że milczenie małej Evie kryje mroczną i niebezpieczną tajemnicę z przeszłości…
Wraz z dziewczynką w życiu najstarszego syna i dziedzica hrabiowskiego tytułu, Fryderyka, pojawia się jej guwernantka, panna Florence Thompson. Choć między tymi dwojgiem od początku iskrzy, to wydaje się, że dzieli ich ogromna niechęć i bariery społeczne nie do pokonania. Mają jednak wspólny cel: pomóc swej małej podopiecznej pokonywać jej lęki.
Czy im się to uda?
Czy Fryderyk i Florence znajdą też drogę do siebie?
I czy stary hrabia pozostawił swoim dzieciom mapę do pirackiego skarbu?

Recenzja

Pragnę zachęcić Was do przeczytania tej przepięknej, choć słodko-gorzkiej historii, której mam przyjemność patronować, a jest to „Zaklęta w ciszy”. To powieść niezwykle wartościowa, zarówno jeśli chodzi o styl w jakim historia została przez Autorkę przedstawiona, jak też z uwagi na cenny przekaz, który wpleciony został w fabułę.

Widzicie tę cudowną, malutką bohaterkę na okładce? To Evangeline. Dziewczynka dotknięta jest zaburzeniem mowy na tle lękowym, które w dzisiejszych czasach określane jest mianem „mutyzmu wybiórczego”. W XIX wieku zaburzenie to nie było jednak znane, przez co Evie poddawano wszelkim próbom otumaniania opium, egzorcyzmom, karom… Ogrom nieszczęść jaki spotkał tę kruchą istotkę dosłownie chwycił mnie za serce. Los malutkiej Evangeline na szczęście odmienił się i znalazła dom oraz osoby na których mogła polegać. Kto odmienił jej życie? Sprawdźcie sami.

W książce znajdziecie znakomicie przedstawiony wątek miłosny. Uczucia rodzące się nieśmiało między parą głównych bohaterów opisane zostały w czarujący sposób, z ukazaniem ich burzliwości, rozpalającego się żaru namiętności, zazdrości oraz niepewności. Z trudem patrzyłam na to, jak rozsądek bohaterów próbował wygrać z sercem, a prawdziwe uczucie tłamszone było przez konwenanse. Czy potrzebnie? Nie od dziś wiadomo, że to co niedozwolone, smakuje najlepiej, a przeciwieństwa się przyciągają. Uczucia w pewnym momencie wybuchały między bohaterami i płonęły niepohamowanym pragnieniem spełnienia… „ale czy to wypada”?

ZAKLĘTA W CISZY to przepiękny romans z mocno rozbudowaną warstwą obyczajową. Książka dostarczyła mi mnóstwa emocji i mimo że liczy sobie ponad 400 stron, to jest tak wciągająca, że przeczytałam ją w niecałe dwa wieczory. Obfituje w przepiękne cytaty, które obrazują uczucia bohaterów tak fascynująco i bezbłędnie, jakby zaczerpnięte były z literatury pięknej! jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii i warsztatu pisarskiego Autorki …. To moje pierwsze spotkanie z jej twórczością i przyznam, że oddaję jej moje czytelnicze serce. Tego w książkach szukam.

Autorka uraczyła mnie mnóstwem ciekawostek na temat wigilijnych zwyczajów o których nie miałam pojęcia, a które stanowiły wyśmienity fragment tej książki. Przez cały wieczór opowiadałam mężowi o tym, jak wieloma ciekawymi faktami zaskoczyła mnie ta powieść. Trzeba również przyznać, że napisana jest niezwykle przystępnym językiem, a przypominam, że akcja toczy się w XIX wieku. Charakter tamtych czasów został jednak w pełni oddany. Widać, że Autorka podczas tworzenia powieści zrobiła bardzo dobry research jeśli chodzi o zawartość merytoryczną książki. Takie historie uwielbiam – poruszające, dające do myślenia i pozostawiające mnie z uczuciem, że pragnę więcej. Dziękuję Autorce Urszuli Gajdowskiej oraz wydawnictwu Lucky za możliwość objęcia patronatu medialnego nad tą poruszającą powieścią. W mojej ocenie 10/10.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Lucky.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments