SKRADZIONA DAMA – Laura Morelli

Wydawnictwo: LeTra
Tytuł oryginału: The Stolen Lady
Data wydania: 2023-09-27
Liczba stron: 450

IDEALNA NA PREZENT!

Opis książki

Mona Lisa to najsłynniejszy obraz na świecie. Zna go chyba każdy, bez względu na to, ile wie o sztuce i w jakim kręgu kulturowym żyje. Tajemnicza dama przedstawiona przez Leonarda da Vinci of wieków przyciąga zagadkowym uśmiechem, intrygując zarówno zwykłych ludzi, jak i znawców sztuki. Sławą zaczęła się cieszyć, kiedy, po rewolucji francuskiej, trafiła z kolekcji królewskiej francuskiej do Luwru. Jednak to był dopiero początek jej przygód. W 1911 roku ukradł ją z muzeum włoski robotnik. W czasie II wojny światowej znalazła się wśród 4000 tysięcy dzieł wywiezionych z Luwru i ukrytych w obawie przed niemiecką grabieżą.


Laura Morelli, historyczka sztuki i autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych słynnymi dziełami sztuki, w książce Skradziona dama przenosi nas do Florencji epoki renesansu, kiedy powstawał niezwykły portret Mony Lisy, a także do Francji czasów II wojny światowej, gdzie podróżujemy przez Luwr, wspaniałe zamki w Dolinie Loary oraz średniowieczne opactwa na południu Francji. Oczami Belliny Sardi, służącej Lisy Gherardini sportretowanej przez Leonarda, oglądamy realia obyczajowe i historyczne Florencji przełomu XVI i XVI wieku, przez wojenne losy arcydzieła prowadzi nas zaś pracująca w Luwrze Anne Guichard. Obie kobiety, które dzieli je 500 lat, zostały połączone misją ocalenia dla potomnych wspaniałego obrazu Leonarda. To wspaniała opowieść o burzliwych losach arcydzieła oraz ludzi, dzięki którym możemy się dziś nim zachwycać.

Recenzja

Lubicie czasem sięgnąć po literaturę piękną? Bo ja uwielbiam! A szczególnie po tytuły wydawane pod szyldem wydawnictwa LeTra. Dlaczego? Bo w pakiecie z książką otrzymuję gwarancję, że mój czytelniczy głód zostanie w pełni zaspokojony, a to za sprawą interesującej fabuły, która w dużej mierze zbudowana jest na mocno zaakcentowanym wątku sztuki, ale również historii. Jak wiecie, twórczość artystów epoki renesansu jest szczególnie bliska memu sercu, dlatego też bez wahania przyjęłam propozycję objęcia patronatem medialnym powieści Laury Morelli – „Skradziona dama”.

Nie pytam Was, czy znacie Mona Lisę, bo to oczywistość! Ale czy wiecie kim była słynna dama o tajemniczym uśmiechu? Autorka w sposób intrygujący, a przede wszystkim wyczerpujący (jak na historyczkę sztuki przystało) odpowiada na to pytanie, wciągając nas w historię pełną trudnych wyborów, kontrastów, lęku przed wojną i tłumionych pragnień. Jednocześnie, po raz kolejny udowadnia, że literatura piękna wcale nie musi być nudna, ani trudna w odbiorze. „Skradziona dama” jest to powieść niezwykle angażująca, zwłaszcza poprzez niezliczone sekrety głównych bohaterów, ich obawy, pragnienia, intrygi, niespełnione życiowe oczekiwania. Momentami czytelnik odnosi wrażenie jakby patrzył na walkę dobra ze złem, która rozgrywa się w życiu każdego z bohaterów. „W końcu wszyscy coś ukrywamy”… cytat ten, stanowi często motto kluczowe dla całej historii.

Akcja książki oparta jest na dwóch liniach czasowych, które mimo iż oddalone są od siebie o ok. 460 lat, to na kartach historii splatają się ze sobą, połączone jednym wspólnym celem, jakim jest pomóc słynnemu portretowi przetrwać. Historię poznajemy z perspektywy 3 osób: Leonarda, Belliny (opiekunki Lisy) oraz Anne (archiwistki). Muszę przyznać, że jak zwykle w przypadku powieści Laury Morelli, najbardziej pochłonęły mnie fragmenty napisane z perspektywy Leonarda da Vinci. Ujęło mnie to, jak trafnie i obrazowo udało się Autorce przedstawić tę postać. Rewelacyjnie oddała złożoną i myślicielską naturę artysty, jego ekspresję, obawy, trudne relacje z ojcem, a nawet z samym sobą.

Polecam tę powieść nie tylko miłośnikom sztuki, ale również entuzjastom powieści z wątkami wojennymi.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem LeTra.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments