NARCYZ. JAK NIE DAĆ SIĘ SKRZYWDZIĆ I JAK NIE KRZYWDZIĆ INNYCH – Jarosław Gibas

Wydawnictwo: Onepress
Gatunek: Poradnik (nauki społeczne, socjologia)
Liczba stron: 328

Opis książki

Coraz częściej w opracowaniach i artykułach psychologicznych termin narcyzm zestawia się ze słowem epidemia, co ma świadczyć o tym, że jest to zjawisko powszechne. Czy to oznacza, że nagle na świecie przybyło narcyzów, i to w niewyobrażalnej dotąd liczbie? A może to sprawka ułatwiających autopromocję technologii i mediów społecznościowych, za sprawą których znaczna część tego zjawiska po prostu się ujawniła, przez co mogliśmy zauważyć, że cechy związane z narcystycznym zaburzeniem osobowości występują u ludzi częściej, niż dotąd sądziliśmy?


Wystarczy przerzucić kilka telewizyjnych kanałów, by trafić na narcyza wśród polityków czy celebrytów, albo posurfować po internecie, by natknąć się na influencerów, których narcyzm stał się skutecznym narzędziem budowania własnej marki. Na szczęście telewizor można wyłączyć, a przeglądanie mediów społecznościowych zamienić na pożyteczniejsze zajęcie. Problem zaczyna się wówczas, kiedy narcyz spogląda na nas nie z ekranu telewizyjnego czy z telefonu, ale na przykład zza biurka szefa w pracy. Jego tak łatwo wyłączyć się nie da. A jeszcze trudniej jest z narcyzem, z którym łączą nas więzy rodzinne, miłosne lub przyjacielskie.


Życie w towarzystwie narcyza, a właściwie dowolny rodzaj interakcji z kimś takim, zawsze ma swój koszt. Rachunek ten opłacamy stresem, zmęczeniem, energetycznym wyczerpaniem, w końcu własnym zdrowiem. Stąd tak ważne jest, aby nauczyć się przed narcyzami chronić. By to było możliwe, musimy zdobyć dwie umiejętności. Po pierwsze: w porę się zorientować, czy mamy do czynienia z narcyzem i czego możemy się po nim spodziewać. Po drugie: umieć się przed nim bronić, czyli nie pozwolić mu, by odebrał nam energię, dobre samopoczucie czy wręcz zawładnął naszym życiem.
I temu celowi służy ta książka. Zawarte w niej informacje pozwalają odróżnić, z jakim rodzajem narcyzmu możemy mieć do czynienia, po jakich cechach i stosowanych strategiach rozpoznać narcyza, w jakich środowiskach się go spodziewać, wreszcie ― jak sobie z nim radzić. I co równie istotne, przy okazji sprawdzimy, czy sami (nawet nieświadomie) nie sięgamy po narcystyczne zachowania, czym po prostu krzywdzimy innych.

Recenzja

Żyjemy w czasach gdzie zjawisko to wydaje się epidemią. Próba dążenia do ideału, rozpalona przez wzorce piękna – często sztucznego – przedstawiane w Internecie, prowadzi do nadmiernego skupiania się na sobie, w chęci dopasować się do tłumu. Czy nie zdarza nam się zagubić w tym pędzie? Czy i w nas nie ma czasem czegoś z narcyza?

Książka przeprowadza czytelnika przez wszystkie rodzaje narcyzmu, których naliczyłam aż 13. Podział ten był dla mnie dużym zaskoczeniem, i zburzył istniejącą dotychczas w mojej głowie definicje narcyza, jako osoby zakochanej w sobie. Wrzucanie wszystkich “narcyzów” do jednego worka wydaje mi się teraz nie na miejscu. Nie zdawałam sobie sprawy z tak dużej rozpiętości cech, jakie może przejawiać osoba o takich skłonnościach. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiej jest rozpoznać narcyza w swoim otoczeniu, bo będąc uzbrojonym w wiedzę zawartą w tej książce, będziemy w stanie wychwycić pewne “objawy narcyzmu” na które normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi.

Książka może okazać się przydatna dla osób które podejrzewają, że żyją z osobą o osobowości narcystycznej, a zwykle nie jest to relacja łatwa. Okupiona jest często wieloma kłótniami, poczuciem niskiej samooceny i ogólnym ujemnym bilansem energetycznym, o czym sam autor wspomina. Jestem bardzo zadowolona z ogólnego przekazu tej książki, tak potrzebnego w obecnych czasach. Znalazłam tu same konkrety okraszone ciekawymi historiami sięgającymi aż do opowieści mitologicznych, czy biblijnych. Na wyróżnienie zasługuje rozdział “Jak nie dać się skrzywdzić” który dla wielu osób, mających do czynienia z narcyzem w domu, w pracy czy w rodzinie, będzie bardzo cennym wsparciem.

Najlepszym wyjściem z sytuacji wydaje się ucieczka z takiej relacji, jednak nie zawsze jest to możliwe. A co jeśli i nam przytrafiają się zachowania narcystyczne? Jak wówczas nie krzywdzić innych? Zawsze podchodzę do poradników z otwartością, która dopuszcza możliwość, że znajdę w książce coś, co nie koniecznie mi się spodoba. Że napotkam tekst, który zmusi mnie do myślenia i skonfrontuje z pytaniem “A czy z Tobą jest wszystko w porządku?”. Jeśli nie boicie się stawiać sobie takich pytań (do czego zachęcam, bo moim zdaniem, gdy człowiek nie zadaje sobie pytań, to umiera nie widząc kim był) to również sięgnijcie po tę książkę. Dziękuję wydawnictwu @wydawnictwo_sensus za egzemplarz recenzencki.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Sensus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments