JAK WYCHOWAĆ DZIECKO NA ZDROWEGO PSYCHICZNIE DOROSŁEGO – Paulina Pawlak

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2023-07-12
Liczba stron: 216

Opis książki

Czym skorupka za młodu…
To, co spotkało nas w dzieciństwie, a nawet jeszcze wcześniej, bo w życiu płodowym, rzutuje na całą naszą egzystencję. Ile dostaliśmy od rodziców, rodziny, otoczenia, tyle jesteśmy w stanie oddać światu. I choć mawia się, często z przekąsem, że nie ma na tym świecie osoby dorosłej, która nie zostałaby w jakiś sposób “skrzywdzona” w dzieciństwie – co poniekąd jest prawdą, ponieważ rodzice to nie idealni aniołowie, a po prostu ludzie z różnymi ułomnościami i niedostatkami – to jednak pewne problemy i zaniedbania okresu dziecięcego wywoływać mogą naprawdę głębokie, nieodwracalne zmiany w psychice. Włącznie z zaburzeniami osobowości.


Ta książka nie jest miła lekturą. Nie ma taka być. Ta książka jest za to mądra i prawdziwa. Autorka poleca ją rodzicom, dorosłym dzieciom i wszystkim tym, których interesuje sposób, w jaki doświadczenia z najwcześniejszych lat życia rzutują na lata kolejne. Oraz tym, którzy chcieliby nauczyć się rozpoznawać niewłaściwe schematy wychowania, by móc zawczasu interweniować i chronić małych ludzi przed ich niszczącymi konsekwencjami.

Z kolejnych rozdziałów dowiesz się m.in.:
Jak przebiega rozwój człowieka i jak go wspierać
Czym jest osobowość i jakie rodzaje zaburzeń mogą jej dotyczyć
Jakie czynniki są najbardziej niszczące dla dziecięcej psychiki
Jak dbać o zdrowie psychiczne – swoje i dziecka
Z którymi problemami powinno się udać do specjalisty

Recenzja

Drodzy Rodzice (i zarazem drogie dorosłe dzieci)… przychodzę do Was z niezwykle ważną lekturą i jednocześnie z bardzo istotnym tematem, jakim są zaburzenia osobowości oraz rozwoju u dzieci. Książka “Jak jak wychować dziecko na zdrowego psychicznie dorosłego” to bardzo mądry i wbrew pozorom UNIWERSALNY poradnik, przedstawiający jak doświadczenia z dzieciństwa rzutują na dorosłe życie.

Tematyka zaburzeń osobowości, radzenia sobie z traumą, ranami z przeszłości została tu szeroko opisana, dzięki czemu książka umożliwia nie tylko wstępne zdiagnozowanie problemów u dziecka, ale również refleksje nad własnym stanem psychicznym. Autorka w przystępny sposób opisuje, co może kryć się za konkretnymi zachowaniami dziecka i co powinno zwrócić naszą uwagę. Wymienia również, jakie działania ze strony rodzica są dla dziecka krzywdzące, rozpatrując je w kategoriach przemocy fizycznej i psychicznej.

Momentami nie jest to lekka lektura. Zawarte w niej treści bywają uderzające – I DOBRZE. Podczas czytania przed moimi oczami przesuwały się obrazy dzieci, które mogły zostać skrzywdzone przez swoich rodziców w konkretny sposób. To książka która zapada w pamięć i wprowadza uważność w procesie wychowania dzieci. Podczas lektury wracałam myślami do własnego dzieciństwa. Analizowałam, rozmyślałam. Uświadomiłam sobie, że tak naprawdę nadal jestem dzieckiem i tak powinnam do siebie podchodzić.

Myślę, że książka ta zainteresuje wielu z Was, a przynajmniej powinna, bo jest naprawdę warta uwagi. Ja czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i tu ukłon dla autorki, że poradnik napisany został bardzo przystępnie, bez naukowego języka utrudniającego odbiór treści.W mojej ocenie 9/10. Z pewnością polecę tę książkę bliskim z mojego otoczenia.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Sensus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments