LEONARDO 500 – Fabio Scaletti, Martin Kemp

IDEALNE NA PREZENT!

Opis wydawcy

Mit LEONARDA, pięć wieków po jego śmierci (1519), wciąż jest żywotny w światowej kulturze. Uniwersalność geniuszu artysty, wyrażającego się w sztuce, nauce i technice, nie traci na aktualności; jego spektakularne decyzje estetyczne i równie nietuzinkowe intuicje wciąż budzą zdumienie i zachwyt. Są podziwiane, ponownie odkrywane i interpretowane. Ten piękny album przybliża ów mit Leonarda – “wiecznego współczesnego” – w nowy sposób, a mianowicie poprzez przezwyciężenie ograniczeń tradycyjnej monografii. Historia mistrza z mistrzów przepływa tu przez przywołanie rozmaitych jego arcydzieł, zarówno dzieł sztuki, jak i dokonań w dziedzinie kartografii, botaniki, anatomii, wojskowości czy inżynierii. Jak podkreśla autor opracowania: “sztuka i nauka nie były dla niego dwiema oddzielnymi aktywnościami, ale stanowiły nierozdzielną parę, czego liczne ślady odzwierciedlają zapisy badań naukowych i eksperymentów w słynnych Kodeksach. W takiej perspektywie sztuka jest takim samym środkiem ekspresji, co wiedza”.

Moja opinia

„W jego przypadku, ręce artysty współdziałały z mózgiem naukowca”.Dla osoby, która podobnie jak ja interesuje się sztuką, a w szczególności twórczością Leonarda da Vinci, obcowanie z tak pięknym i dopracowanym albumem to niezapomniana podróż o pięć wieków wstecz. Wysoka jakość reprodukcji w połączeniu z lekkim piórem autorów tekstu, tworzy przystępny i perfekcyjny w moim odczuciu album, który zachwyci zarówno laika jak i wieloletniego miłośnika sztuki. Nie obawiajcie się, że album ten przytłoczy was ogromną ilością tekstu i czytanie znudzi wam się po pierwszych stronach.

Martin Kemp i Fabio Scaletti snują wokół obrazów opowieść pełną ciekawostek i dylematów, przez którą płynie się z ogromnym zaciekawieniem, wsiąkając coraz bardziej w świat mistrza Leonarda. Po raz kolejny miałam okazję zachwycić się fenomenem artysty, który niewątpliwie wyprzedził swoją epokę. Ogromnie cenię sobie tego typu albumy, gdyż pozwalają niemal podążać za myśleniem i ruchem pędzla artysty, otwierając drogę do dostrzeżenia detali, na które sama nie zwróciłabym uwagi. W książce znajdziecie wiele zachwycających reprodukcji, zbliżeń, szkiców, a nawet map, gdyż nie wiem czy wiecie, ale Leonardo zajmował się również kartografią. Stworzył m.in. mapę Toskanii! Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam tę przepiękną książkę – zarówno jako element domowej biblioteczki, jak również doskonały prezent dla osób, które lubią obcować ze sztuką.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Jedność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments