Dürer. Zbliżenia – Till-Holger Borchert

IDEALNE NA PREZENT!

Opis książki

Po pięciuset latach dzieła Albrechta Dürera ciągle mają nam wiele do przekazania – tym bardziej, że wiele z tych szczegółów nie jest widocznych na pierwszy rzut oka. Seria Zbliżenia zachęca do odmiennego, bo intymnego i bliskiego, spojrzenia na arcydzieła malarstwa, których wielkie znaczenie nie sprowadza się jedynie do wybitnego opanowania techniki, lecz przede wszystkim wynika z umiejętnego zobrazowania sposobów myślenia, obyczajów i wzorców charakterystycznych dla epoki. Dürer jako wzorcowy człowiek renesansu – malarz, teoretyk, naukowiec – oferuje w swoich pracach niezwykle precyzyjny wgląd w to, co najbardziej swoiste dla niezwykłej kultury wczesnego odrodzenia. Zbliżenia zaś pozwalają wydobyć to na światło dzienne.

Recenzja

Przedstawiam Wam kolejną niesamowitą książkę z serii “Zbliżenia”, która tym razem przeprowadza nas przez twórczość Albrechta Dürera, uważanego za jednego z najwybitniejszych artystów niemieckiego renesansu.
Swoje pierwsze dzieło młody Albrecht stworzył zaledwie w wieku 13 lat. Był to autoportret wykonany srebrnym sztyftem na zagruntowanym papierze. To pierwszy obraz z podobizną artysty, ale nie ostatni. Jednym z najsłynniejszych dzieł Dürera jest “Autoportret w płaszczu obszytym futrem”. Przedstawia on twarz artysty namalowaną na wzór obrazu Chrystusa. Przypuszcza się, że wpływ na stworzenie takiego dzieła miało chrześcijańskie wychowanie artysty, a nie pycha – co czasem mu zarzucano. Dürer był osobą głęboko wierzącą, charyzmatyczną i ciekawą świata. Lubił również prowokować, co przysparzało mu rozgłosu. Szybko zyskał sobie sławę genialnego malarza, jednak nie wpłynęło to na jego sposób postrzegania świata i zmianę wyznawanych wartości.

Artysta stworzył trzy niesamowite autoportrety olejne oraz kilka innych, wykonanych techniką szkicu. Wszystkie z tych prac podziwiać możecie w tej rewelacyjnej książce od Wydawnictwa ARKADY. Przy każdym z obrazów znajdziecie ciekawe opisy, które swą długością nie zniechęcą Was do czytania kolejnych stron. Objaśnienia są krótkie i treściwe. Po przeczytaniu tej książki, zdobędziecie podstawową wiedzę o kolejnym wielkim artyście, dzięki czemu będziecie mogli zachwycić swoich bliskich ciekawymi faktami z jego życia. To świetna okazja, by poszerzyć swoje horyzonty i wzbogacić szarą codzienność o nowe tematy do rozmowy. Zapewniam Was, że jeśli sztuka jest Wam choć trochę bliska, to po przeczytaniu jednej z tych książek, zapłonie w Was chęć sięgnięcia po kolejną. Zdecydowanie polecam – zarówno na prezent, jak i dla siebie.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Arkady.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments