ROZDZIELIŁO NAS ŻYCIE – Wiktoria Gische

Wydawnictwo: Mando

Opis książki

Są z dwóch różnych światów. Nina mieszka w Berlinie. Kiedy jej ojczyznę ogarnia widmo wojny, dziewczyna musi wybrać pomiędzy walką o swoje ideały a wygodną biernością. Pełna obaw nie odnajduje się w nowej, nazistowskiej rzeczywistości. Jej lęk wzbudzają matka i brat, którzy popadają w fanatyzm.Mikołaj całe życie spędził na Śląsku. Jest dumny ze swoich rodzinnych stron, nie boi się pracy i z nadzieją patrzy w przyszłość. Połączyła ich przyjaźń i młodzieńcza fascynacja. Rozdzieliła wojna, która zmieniła wszystko. Pełna planów przyszłość w jednej chwili rozpadła się na tysiące kawałków.

Recenzja

Pytałam dziś nieprzypadkowo, czy zdarza Wam się być pod wpływem książki. Powieść „Rozdzieliło nas życie” jest właśnie jedną z takich książek, które wnikają w duszę czytelnika pozostawiając go w zadumie i skłaniając do refleksji, choćby nad tym czy nasze obecne problemy rzeczywiście są tak istotne.

Autorka zastosowała w tej powieści chwytającą za serce retrospekcje, bowiem historię otwiera scena z życia kobiety w podeszłym wieku – Niny, która przychodzi wraz ze swoją córką do kancelarii adwokackiej w sprawie spadku, pozostałego po starszym bracie. Nie spodziewałam się, że zaraz po tym przeniosę się do czasów w których Niny nie było jeszcze na świecie i poznam powody jej prawdziwej niechęci, a wręcz odrazy żywionej do rodzonego brata, Rafaela.

Historia przepełniona jest emocjami, a my stajemy się świadkami cudownego, młodzieńczego i niewinnego uczucia, które zrodzi się między parą głównych bohaterów – nastoletnią Niną i Mikołajem, który wychowywał się w śląskiej rodzinie, a dokładnie w Katowicach na osiedlu Nikiszowiec.

Do głębi ludzka i przejmująca. Pełna kontrastów i obrazująca skomplikowane relacje rodzinne. Przesiąknięta duszną atmosferą wojny, niepewności i lęku przed tym, co nieuchronne – przed rozłąką z bliskimi. Nie potrafiłabym znaleźć lepszego tytułu dla tej książki. Życie uparcie rozdzielało tu wszystkich, którzy powinni być razem. Dotykająca wciąż aktualnych problemów, tj.: niechciana ciąża, problemy komunikacji w związku, niedopasowanie, niespełnione oczekiwania.

Powieść mocno akcentująca jak ważna w życiu człowieka jest rodzina i poczucie wzajemnej więzi, której często szukać trzeba w ramionach zupełnie obcych osób. Historia momentami pełna jest bólu, związanego z jednej strony ze stratą dziecka, a z drugiej, ze świadomym odrzuceniem córki przez matkę na rzecz faworyzowania jednego z dzieci i propagowanie nazistowskich przekonań. To historia o zachłyśnięciu się ludzi skrajnie krzywdzącą ideologią propagowaną m.in. przez Hitlera i Goebbelsa, o których istnieniu chciałoby się jak najszybciej zapomnieć. Ukazująca drastyczne zmiany jakie zaszły w Berlinie po zmianie władzy. O niebywałej naiwności i uleganiu propagandzie. Powieść, którą trzeba przeczytać.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Mando.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments