RAFAEL. SKARBY APARTAMENTÓW PAPIESKICH – Christoph Luitpold Frommel

Wydawnictwo: Jedność
Oprawa: twarda w okładce
Ilość stron: 224


IDEALNE NA PREZENT!

Opis książki

Ten wyjątkowy album umożliwia czytelnikowi zobaczenie Stanz watykańskich po niedawno przeprowadzonej konserwacji, która przywróciła im dawny blask. Proponuje niezwykłą wizytę w prywatnych apartamentach papieskich, prowadząc krok po kroku przez kolejne sale ozdobione zachwycającymi freskami Rafaela.

Arcydzieła te wyrażają zarówno wrażliwość i inteligencję wielkiego artysty renesansu, jak też śmiałe zamysły jego zleceniodawców: Juliusza II i Leona X.

Niniejsze opracowanie, opatrzone objaśnieniami jednego z wybitnych współczesnych autorytetów w dziedzinie sztuki, ukazuje wzajemne relacje łączące mistrza z Urbino z obydwoma papieżami, co przełożyło się na wybór tematyki malowideł i ich ostateczny kształt. Ów historyczny kontekst powstania dekoracji w Stanzach, a także liczne odniesienia do osobistych powodów, którymi kierowali się Juliusz II i Leon X, akceptując bądź nie artystyczny program fresków w swoich apartamentach, z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników talentu Rafaela, ale również osoby interesujące się życiem namiestników św. Piotra.

W albumie znajduje się szereg czarno-białych szkiców do poszczególnych malowideł wykonanych przez samego artystę oraz przez jego uczniów, ponadto kolorowe tablice prezentujące odnowioną dekorację trzech Stanz (Sygnatury, Heliodora, Pożaru Borgo) i Sali Konstantyna. Książka zawiera też aneks z przypisami, bibliografią i indeksem nazw osób i miejsc, stanowiąc atrakcyjną pod względem estetycznym i cenną z uwagi na profesjonalny komentarz pozycję w każdej bibliotece.

Recenzja

Wyobraźcie sobie, że trafiacie do Rzymu na wakacje. Co chcielibyście zobaczyć w pierwszej kolejności? Nie ukrywam, że dla mnie najważniejszą atrakcją takiego wyjazdu byłoby odwiedzenie apartamentów papieskich. Na słynne Stanze watykańskie składają się 4 pomieszczenia, zamieszkiwane niegdyś przez papieża Juliusza II, a potem Leona X. To właśnie oni byli zleceniodawcami najsłynniejszych fresków zdobiących mury, jak również sklepienie papieskich apartamentów. Zatrudniali oni nie tylko Rafaela Santi, ale również Michała Anioła czy Donato Bramante.

Dzięki książce „Rafael. Skarby apartamentów papieskich” udacie się na fascynującą wycieczkę po odnowionych niedawno Stanzach watykańskich. Dominującą część albumu stanowią najwyższej jakości fotografie przedstawiające poszczególne Stanze w ujęciu całościowym i fragmentarycznym. Dzięki temu, mamy okazję z bliska przyjrzeć się najwybitniejszym freskom Rafaela, dostrzegając przy tym najbardziej ukryte detale, których nie bylibyśmy w stanie zobaczyć zwiedzając apartamenty na żywo. Szczególnie studiowanie fresków znajdujących się na sklepieniu staje się komfortowe, jak nigdy wcześniej. To właśnie one są często pomijane przez turystów podczas zwiedzania, a szkoda, bo by dobrze zrozumieć twórczość Rafaela, należy objąć ją w pełni. Zwykle jednak w centrum zainteresowania znajduje się najsłynniejszy fresk artysty – „Szkoła Ateńska” i trudno się temu dziwić. W moim odczuciu również ma on w sobie coś szczególnego.

Autor książki – Christoph Luitpold Frommel –  pozwala nam wniknąć w najgłębiej ukryte warstwy owych malowideł, poprzez szczegółowe opisy i interpretacje poszczególnych dzieł. Dzięki wysokiej jakości fotografiom, przed czujnym okiem widza nie ukryją się wymowne gesty postaci znajdujących się na freskach, ich mimika, ekspresja, a nawet struktura i różnorodność materiałów z jakich wykonane zostały ich stroje. Z ogromnym zaciekawieniem można przyglądać się interakcjom między uczestnikami przedstawionych na freskach scen i niebywałym emocjom jakie im towarzyszą. Ponadto w albumie znaleźć można słynne szkice Rafaela dzięki czemu mamy okazję porównać je z efektem końcowym, który obserwować można w poszczególnych Stanzach.

Nie próbuję nawet ukryć zachwytu jaki towarzyszył mi podczas studiowania tej książki i pierwsze co przyszło mi na myśl to to, że album stanowiłby doskonały prezent. Zarówno przez wzgląd na doskonałą jakość wykonania, jak i na wysoką wartość merytoryczną. Myślę, że ta pozycja zachwyci nie tylko prawdziwych miłośników sztuki, ale także osoby zwyczajnie wrażliwe na piękno, ciekawe świata, planujące wycieczkę do Rzymu jak również te, które taką podróż mają już za sobą. Album ten będzie wówczas stanowił wspaniałe uzupełnienie wrażeń z pobytu w apartamentach watykańskich i pozwoli przyjrzeć się freskom z bliska, w skupieniu.

Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu, który wprawi obdarowaną osobę w zachwyt i dostarczy wielu godzin przyjemności z obcowania ze sztuką, to album ten będzie doskonałym wyborem!

Najtaniej kupisz tutaj:

Wspołpraca reklamowa z wydawnictwem Jedność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments