WOJNA WINDSORÓW | ZA DRZWIAMI PAŁACU – Tina Brown

Wydawnictwo: Marginesy
Tytuł oryginału: The Palace Papers: Inside the House of Windsor – the Truth and the Turmoil
Gatunek: biografia, reportaż
Data wydania: 2023-05-17
Ilość stron: 614

Opis książki

„Nigdy więcej” – te słowa stały się mantrą królowej Elżbiety II po tragicznej śmierci księżnej Diany. Nigdy więcej nie można było dopuścić, by w brytyjskiej rodzinie królewskiej pojawiła się osoba, której popularność zagroziłaby monarchii.

Mimo że Windsorowie przezwyciężyli kryzys, który nastąpił, gdy małżeństwo Diany i Karola okazało się fiaskiem, wkrótce musieli stawić czoła nowym wyzwaniom.

Tina Brown odkrywa afery, romanse, zdrady i rozgrywki o władzę, które są udziałem brytyjskiej rodziny królewskiej od przeszło dwudziestu pięciu lat. Przybliża postawę królowej Elżbiety po śmierci jej siostry księżniczki Małgorzaty, królowej matki i księcia Filipa, podczas obchodów jubileuszu panowania, a także wtedy, kiedy członkowie monarchii wywoływali kolejne skandale. Analizuje determinację księcia Karola, by poślubić Kamilę Parker Bowles, napięcia między jego synami, upadek księcia Andrzeja oraz zaskakującą decyzję Harry’ego i Meghan o wycofaniu się z rodziny królewskiej.

Mimo największych wysiłków monarchini „nigdy więcej” powtarzało się raz za razem. Czy nadejdzie dzień, gdy brytyjscy obywatele powiedzą „dość” i pożegnają się z Koroną?

Opinia o książce

Czy Wam tez wyskakują w telefonie artykuły dotyczące życia rodziny królewskiej? Bo powiem Wam, że mimo iż nie śledzę doniesień medialnych na temat Windsorów, to w wiadomościach ciągle migają mi kolejne szokujące nagłówki o rzekomych zdradach, rozwodach etc. Zawsze jednak przechodzę obok nich obojętnie, bo jeśli już czerpać skądś wiedzę, to z bardziej sprawdzonego źródła, a takim zdecydowanie jest książka, którą chcę Wam dzisiaj przedstawić. Spieszę dodać, że Autorką jest wielokrotnie nagradzana pisarka, a zarazem dziennikarka Tina Brown – była redaktor naczelna „Tatlera”, „Vanity Fair” i „The New Yorker”.

Przebrnięcie przez ten słusznej grubości egzemplarz (w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo była to prawdziwa przyjemność!) zajęło mi, nie chcę skłamać, ale na pewno ponad miesiąc. Był to czas w którym dawkowałam sobie doniesienia z rodziny królewskiej – zarówno te starsze, stanowiące już historię, jak i te nowsze, wciąż rozpalające ciekawość. Nie ukrywam, że najbardziej wciągnęły mnie rozdziały dotyczące Meghan i Harrego, a zwłaszcza tego jak wkroczenie Meghan do rodziny królewskiej zaowocowało licznymi zmianami, a wręcz kolosalnym przewrotem. Powiem Wam, że do tej pory trudno jest mi ocenić czy popieram decyzję Sussexów o odejściu z rodziny królewskiej. Jestem jednak w stanie zrozumieć, że była to decyzja trudna i poparta wieloma argumentami, które za tym przemawiały. Tina Brown bardzo rzeczowo opisuje najciekawsze fakty i afery które przytrafiły się w rodzinie królewskiej i muszę przyznać, że wiele z nich mocno mnie zaskoczyło. Jako że nie wnikałam nigdy głębiej w historię tej monarchii, nie miałam pojęcia, że ma ona za sobą tak dużo kryzysów i skandali!  Jeśli macie ochotę zagłębić się w ten świat, to bez wahania sięgnijcie po książkę „Wojna Windsorów. Za drzwiami pałacu”. Dodatkowo, wzbogacona została o ciekawe fotografie, których chętnie widziałabym w tej książce znacznie więcej, bo stanowiły rewelacyjne jej uzupełnienie, a wręcz wisienkę na torcie! Szczerze? Czuję, że po tej książce zżyłam się z rodziną królewską, a na pewno mam apetyt na więcej. Autorka dostarczyła mi potężną dawkę rzeczowej wiedzy, czym rozbudziła moje zainteresowanie. Polecam!

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Marginesy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments