WYDAJ I NIE OSZALEJ. ROZMOWY O SELF-PUBLISHINGU – Katarzyna Mróz-Jaskóła

Jestem świeżo po lekturze i powiem Wam… TA KSIĄŻKA NAPRAWDĘ MA MOC!

Przeczytałam ją od deski do deski dosłownie w jeden dzień. Z uwagi na to, że temat jest dla mnie ogromnie interesujący, wprost nie mogłam się od tej książki oderwać. Szalenie spodobała mi się jej forma, bowiem są to krótkie wywiady z pisarzami, wydawcami, twórcami internetowymi, redaktorami itd.

Mnie ta książka naprawdę bardzo wiele rozjaśniła w głowię i uważam, że bez względu na to jaką drogą autor pragnie wydać swoją książkę, powinien zapoznać się z tą pozycją. Nim po nią sięgnęłam, stworzyłam sobie w głowie listę pytań, które nurtują mnie na etapie, w którym obecnie się znajduję (mam prawie ukończoną powieść). I co teraz?

Co powinnam zrobić krok po kroku?

Kiedy myśleć o korekcie tekstu?

Jak przygotować mail do drukarni z prośbą o wycenę?

W jakim nakładzie ją wydrukować?

Jakimi drogami sprzedawać swoją powieść?

Czy „self” także ma szansę trafić do dużych księgarni i sklepów?

Z czym tak naprawdę wiąże się self-publishing?

Jak wygląda współpraca z wydawnictwami w zakresie wydania powieści?

Znalazłam w tej książce bardzo wiele konkretów, włączając w to krótki opis procesu wydawania książki krok po kroku. Zaznaczałam, podkreślałam, spisywałam porady – nie poprzestałam zatem wyłącznie na jej przeczytaniu, ale mówiąc najprościej – przepracowałam tę książkę! Wycisnęłam z niej ogrom przydatnych informacji na które pragnęłam dostać odpowiedź, ale nigdy nie miałam śmiałości zapytać.

Czułam się tak, jakbym siedziała przy kawie w gronie doświadczonych osób, które pragną pomóc mi w podjęciu decyzji i dzielą się ze mną swoją wiedzą oraz bezcennym doświadczeniem. Myślę, że wiele jest książek, które lądują na dnie szuflady, bo ich autor uważa proces wydawniczy za coś nieosiągalnego lub zwyczajnie autor nie wierzy we własne możliwości.

Po lekturze czuję się bogatsza o wiedzę nie tylko z zakresu wydawania książki, ale także tego w jaki sposób pisać, by treści były ciekawe. Dowiedziałam się wiele o drogach promocji książki, wiem jak powinnam przygotować swoje media społecznościowe, kiedy myśleć o składaniu e-booka, a nawet jak zrobić to samodzielnie. Ta książka to naprawdę kopalnia wiedzy dla początkujących autorów. Pozwala poukładać sobie w głowie bardzo dużo kwestii związanych z prowadzeniem procesu wydawniczego. Ułatwia też podjęcie decyzji na jaką ścieżkę wydawniczą się zdecydować, biorąc pod uwagę konkretne predyspozycje autora (komunikatywność, łatwe nawiązywanie kontaktów, mobilność, czasowość, umiejętność pełnienia kilku ról jednocześnie itd.).

Ogromnie polecam tę książkę zarówno przyszłym autorom jak i debiutantom, którzy mają już na koncie wydaną powieść. Myślę, że każdy znajdzie w niej garść wskazówek dla siebie. Z przyjemnością będę wracała co jakiś czas do tej pozycji, bo myślę, że dla wielu osób może ona stanowić bogate źródło wiedzy nie tylko w kwestii self-publishingu ale o wydawaniu w ogóle. POLECAM. W mojej ocenie 9/10.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments