KAMOGAWA. TROPICIELE SMAKÓW – Hisashi Kashiwai

Tytuł oryginału: Kamogawa shokudō
Wydawnictwo: Relacja
Gatunek: literatura piękna
Data wydania:2023-07-12
Tłumacz: Anna Zalewska
Liczba stron:176

Opis książki

Najbardziej apetyczna powieść roku! Pierwsza część bestsellerowej i niezwykle smakowitej japońskiej serii.

Za jakimi smakami tęsknimy? Co pamiętamy z przeszłości? Czy bardziej brakuje nam niezapomnianej potrawy czy raczej osoby, która nam ją kiedyś przyrządziła lub w której towarzystwie się nią cieszyliśmy?

Mała rodzinna restauracja gdzieś przy bocznej uliczce w Kioto. Nagare Kamogawa, emerytowany policjant, zajmuje się gotowaniem, a jego córka sprawami administracyjnymi. Ale na zapleczu prowadzą jeszcze jedną działalność – poszukują smaków z przeszłości.

Kiedy pojawia się osoba tęskniąca za jednym konkretnym smakiem, detektywi ruszają do akcji, aby odtworzyć danie. Jak to robią? Jak wszyscy detektywi: szukają w przeszłości, sprawdzają i wypytują: kto przyrządzał to danie? Gdzie wtedy mieszkał? W którym sklepie kupował składniki?

Czuła historia nietypowego duetu detektywów i nostalgiczna eksplozja japońskich smaków już od pierwszej strony.

Recenzja

Jeśli macie ochotę na coś lekkiego, wyjątkowego, przepełnionego bogactwem smaków i aromatów, to powieść „Kamogawa. Tropiciele smaków” poleca się na danie główne. Kolejna z książek literatury azjatyckiej zachęcająca do spojrzenia w przeszłość. Po tym jak klimatyczna kawiarnia z „Zanim wystygnie kawa” pozwalała cofnąć się do wybranego momentu z przeszłości, a „Fotograf utraconych wspomnień” dawał szanse by ostatni raz spojrzeć w kalejdoskopie na kadry ze swojego życia, przyszedł czas na tropicieli smaków, których zadaniem jest wytropić i odtworzyć wybrany smak z przeszłości, do którego klienci restauracji mają szczególny sentyment.

Było smacznie, kolorowo, a przed wszystkim niespiesznie i nostalgicznie jak przystało na literaturę azjatycką. Dialogi jak zwykle nie były skomplikowane, w przeciwieństwie do samej kuchni, która zdumiała mnie bogactwem składników. Czytając tę książkę czułam, że wpadam w nieco melancholijny nastrój. Wróciły do mnie wszystkie smaki z dzieciństwa, które chciałabym poczuć jeszcze raz, a przed oczami stanęły mi osoby, które przyrządzały je w moim odczuciu najlepiej na świecie. Chętnie wybrałabym się do tej niepozornej restauracji mieszczącej się przy bocznej uliczce Kioto i z zaufaniem powierzyła swoje wspomnienia detektywom wyspecjalizowanym w poszukiwaniu smaków.

Znajdziecie w tej książce oryginalny pomysł na fabułę, który mocno skłania do przemyśleń i pozwala odbyć cudowną sentymentalną podróż. Jedno jest pewne, wasze ślinianki będą pracowały na najwyższych obrotach! Jest to powieść absolutnie na każdą porę roku, idealna do tego by skonfrontować się z własną przeszłością, odpocząć w towarzystwie cudownych wspomnień, podelektować się smakami z dzieciństwa i nie tylko.

Tych, którzy będą potrzebowali dokładki po tej niesamowitej uczcie informuję, że „Kamogawa. Tropiciele smaków” to pierwsza część smakowitej serii japońskiej, zatem… czekamy na więcej!

Książkę kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Relacja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments