Vermeer. Zbliżenia – Gary Schwartz

IDEALNE NA PREZENT!

Recenzja

Płótna Jana Vemeer’a podziwiać można w najsłynniejszych galeriach sztuki. Jego obraz „Koronczarka” umiejscowiony jest zaraz przy wejściu do galerii sztuki niderlandzkiej w Luwrze. Kolejne wielkie dzieło spod pędzla tego holenderskiego malarza to „Dziewczyna z perłą”. Zobaczyć je można w muzeum Mauritshuis w Hadze. Vermeer to artysta doskonale operujący światłem. Zdarzało mu się malować obrazy zawierające sceny historyczne, mityczne, a nawet biblijne, jednak w większości uwieczniał on wizerunki kobiet we wnętrzach mieszkalnych i z tym właśnie jest kojarzony.

Czas jaki spędziłam z książką VERMEER. ZBLIŻENIA to znakomite chwile obcowania ze sztuką, które wniosły do mojej szarej codzienności coś niezwykłego. Autor w sposób mistrzowski przenosi nas w świat obrazów Vermeer’a, pozwalając nie tylko dostrzec ledwo zauważalne dla przeciętnego obserwatora detale, ale również odsłania przed nami elementy ukryte pod warstwami bieżącej wersji obrazu. To nie jest zwyczajna książka, którą czyta się od deski do deski. Studiuje się ją z zaciekawieniem i stale rosnącym zachwytem nad głębią znaczenia poszczególnych dzieł artysty. Autor w tej książce angażuje czytelnika, zachęcając go do zestawiania ze sobą poszczególnych obrazów i do podejmowania analizy porównawczej. Dzięki temu zaczynamy wsiąkać w twórczość Vermeer’a, stopniowo wychwytując coraz więcej detali charakterystycznych dla jego malarstwa.

Jestem zachwycona tym, jak po lekturze tej książki, wzrosła moja wiedza i świadomość dotycząca malarstwa Jana Vermeera. Czuję, że zapoczątkowała ona moją fascynację dziełami malarza i niewątpliwie jest to pozycja, po którą co jakiś czas będę ponownie sięgała. Obrazy tego artysty mają charakter wielowymiarowy, a na pozór proste kadry, kryją w sobie o wiele większe przesłanie, niż jesteśmy w stanie dostrzec na pierwszy rzut oka. Przedstawiają kobiety próżne i wyniosłe lub dla kontrastu cnotliwe i skromne, emanujące spokojem i szczerością. Do zobrazowania tych pierwszych, artysta używał zwykle farby w kolorze żółtym, odziewając je w niemal połyskujące złotem ubrania i cenną biżuterię. Natomiast przedstawiając kobiety cnotliwe, posługiwał się kolorem niebieskim, którego pigment był na ówczesne czasy bardzo drogi i trudno dostępny. Jak wspominałam, autor zabiera nas pod warstwy obrazu odkrywając detale, które zostały zamalowane w toku pracy nad obrazem. Widzimy wówczas, jak zmieniłby się charakter danego dzieła, gdyby owe elementy nie zostały przez artystę ukryte. Dzięki tej książce, poczujecie się jak początkujący znawcy sztuki Vermeer’a i zapewniam, że będzie to dla Was niezwykle budujące uczucie.

Książa jest bogato ilustrowana i pięknie wydana, dzięki czemu będzie doskonałym pomysłem na elegancki i gustowny prezent. Zdecydowanie daję tej książce 10/10.

Współpraca barterowa z wydawnictwem ARKADY.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments