OSTATNIA MONA LISA – Jonathan Santlofer

IDEALNE NA PREZENT!

Opis książki

W 1911 roku najbardziej znany renesansowy obraz, Mona Lisa Leonarda da Vinci, został skradziony z Luwru przez Włocha, Vincenzo Peruggię. Minęły dwa lata zanim dzieło wróciło do Paryża. Co się z nim wtedy działo? Dlaczego zostało wywiezione do Florencji? Kto miał do niego dostęp? Schwytanie złodzieja i zwrot obrazu do muzeum nie rozwiały powstałych wtedy wątpliwości – pojawiło się pytanie, czy do Luwru na pewno wrócił oryginał. Może to, co oglądamy dziś w stolicy Francji, to wysokiej klasy, wybitne w swojej dziedzinie, ale jednak fałszerstwo?Na kanwie prawdziwej historii Jonathan Santlofer snuje niezwykłą opowieść o potomku Peruggii, badaczu sztuki, który w niespodziewany sposób zostaje wplątany w intrygę mającą związek z dziedzictwem jego znanego przodka. To, co zaczyna się jako czysto naukowe badanie, przeistacza się w fascynującą, ale wysoce ryzykowną podróż do półświatka wyspecjalizowanych fałszerzy, a także pilnie strzeżonych tajemnic historii sztuki, których odkrycie może kosztować nawet życie…

Recenzja

Vincenzo Peruggia dopuszcza się kradzieży słynnego obrazu Leonarda da Vinci – Mona Lisy. Przez dwa lata losy płótna nie są znane i nie ma pewności, czy obraz znajdujący się w Luwrze jest prawdziwy.  Po wielu latach główny bohater – Luke próbuje rozwikłać tę zagadkę. Historia nabiera rumieńców, gdy dowiadujemy się, że zuchwałego rabunku dopuścił się przed laty jego pradziadek. Dodatkowo, na drodze Luka staje piękna i tajemnicza kobieta, która szybko absorbuje myśli bohatera. Przypadek?

„Ostatnia Mona Lisa” to misternie przemyślany thriller z dominującym wątkiem sztuki, który trzyma w niepewności do samego końca! Początkowo czułam się nieco zirytowana, że autor dostarczył mi zbyt mało informacji. Bohaterowie i poszczególne wątki mieszały mi się, a ja nie wiedziałam, której postaci dotyczy dany rozdział. Szybko jednak zorientowałam się, że taki właśnie był zamysł autora. Im głębiej dawałam się wciągnąć w tę tajemniczą historię, tym więcej elementów układanki zaczynało do siebie pasować.

Bez wątpienia jest to książka, która wzbogaca wiedzę czytelnika o wiele ciekawych faktów. Dotychczas historia zaginięcia obrazu nie była mi znana, jednak przyznaję, że tytuł ten zainspirował mnie do poszerzenia wiedzy na ten temat. „Ostatnia Mona Lisa” to wciągająca powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach i raportach policyjnych, co szczególnie mi się spodobało. Lubię historie, w których prawda miesza się z fikcją literacką, rozbudzając wyobraźnie odbiorcy. Zdecydowanie jest to historia wymagająca od czytelnika większego zaangażowania i skupienia, bowiem wielowątkowość miesza się tu z retrospekcją. Mamy także do czynienia z dużą ilością bohaterów, co początkowo nie ułatwia wczucia się w przebieg fabuły, ale w efekcie znacząco wzbogaca tę powieść. W pewnym momencie akcja znacząco przyspiesza i myślę, że jest to chwila, na którą warto czekać. Jeśli lubicie powieści pełne zagadek, okraszone szczyptą tajemniczości, romansów, subtelnych wzruszeń, a przede wszystkim takie, w których pieniądze i wielka sztuka mieszają się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, to zdecydowanie polecam Wam tę książkę. Historia o obsesji, szaleństwie, pragnieniu władzy i wielu jakże skrajnych uczuciach!

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem LETRA.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments