NOCNY PORTRET – Laura Morelli

Wydawnictwo: Letra

Liczba stron: 400

Gatunek: powieść historyczna

IDEALNE NA PREZENT!

Opis książki

W trakcie II wojny światowej na terenach polskich masowo rabowane były cenne dzieła sztuki i zabytki. Wśród nich znalazła się także Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. Książka Laury Morelli, włoskiej badaczki sztuki, przedstawia niezwykłe losy tego słynnego obrazu w dwóch kluczowych dla niego momentach. Autorka przenosi nas do XV-wiecznego Mediolanu, gdzie poznajemy historię powstania arcydzieła, jego genialnego autora i pięknej modelki, oraz do Monachium czasów wojny, gdzie pewna konserwatorka sztuki niechcący sprawia, że renesansowy portret dostaje się w ręce nazistowskiego funkcjonariusza. Prowadzone równolegle opowieści, które dzieli kilka stuleci, składają się na fascynującą lekturę o sztuce, namiętności i okrutnych mechanizmach władzy.

Recenzja

„Nocny portret” to wyjątkowa powieść historyczna stworzona przez Laurę Morelli – autorkę m.in. bestsellerowych fikcji historycznych w USA Today.  Genialna fabuła oparta na dwóch liniach czasowych i narracji czwórki bohaterów – kochanki księcia Mediolanu – Cecilii Gallerani, słynnego malarza – Leonarda, niemieckiej konserwatorki sztuki – Edith oraz żołnierza – Dominica, którego celem jest ratowanie cennych dzieł sztuki w okresie II wojny światowej. Mimo iż historie dzieli od siebie aż pięć stuleci, to nadal mają one jeden wspólny mianownik – portret Leonarda da Vinci – „Dama z gronostajem”.

Historia powstania najsłynniejszego portretu pędzla Leonarda opisana została w iście mistrzowskim stylu, oddającym charakter epoki renesansu. Podobnie jak druga linia czasowa, gdzie ukazane zostały brutalne realia wojny i kradzież dzieł sztuki pod przykrywką ich zabezpieczenia przed zniszczeniem. Bezwzględne mechanizmy władzy i przytłaczająca bezradność zwykłych ludzi w obliczu rabowania kościołów, muzeów i prywatnych kolekcji. Liczne detale, fakty i ciekawostki, jakie autorka wplotła w fabułę, co chwilę zaskakiwały mnie,  skłaniając do wykroczenia poza karty książki i szukania informacji w Internecie. Wiecie, jak ogromną miłością darzę malarstwo i jego historię, dlatego też możliwość objęcia tego tytułu patronatem, jest dla mnie wielkim zaszczytem.

„Nocny portret” w pasjonujący sposób przybliża czytelnikowi kulisy powstania portretu Cecilii Gallerani – słynnej „Damy z łasiczką”, jak również odsłania jej zawiłą i pełną niepewności historię, która w pewnym momencie zdaje się zataczać koło. Doskonale oddaje to cytat:

„Och, pani. Wydaje się, że zwróciłaś na siebie uwagę chciwego, ogarniętego manią mężczyzny. Mężczyzny, który może zmienić twój los jednym machnięciem dłoni […]. Cóż, może wiesz, jak to jest?” – mówi do portretu Edith, konserwatorka sztuki z której winy, obraz znalazł się w trudnej sytuacji.

Owszem. Dziewczyna wiedziała, jak to jest.

Moje serce bez wątpienia zdobyła narracja prowadzona z perspektywy samego Leonarda da Vinci, dzięki której postać malarza miała okazję ożyć w mojej wyobraźni. Artysta doskonały, konstruktor, inżynier… człowiek, w którego umyśle tworzyła się przyszłość. Wielokrotnie powtarzam, że był to właściwy człowiek, w niewłaściwym miejscu, znacznie wyprzedzający swoją epokę.

Na szczególną uwagę zasługuje też postać żołnierza – Dominica. Konfrontuje on czytelnika z bardzo ważnym i śmiałym pytaniem – czy ochrona dzieł sztuki, jest warta utraty życia przez tak wielu ludzi? Odczuwamy mocno, że nie pyta on jako oddany żołnierz, ale także jako kochający i stęskniony mąż, ojciec pragnący zobaczyć swoją córeczkę i człowiek… którego marzeniem jest wziąć na ręce swoje kolejne dziecko. Czy warto oddać życie za ratowanie sztuki? Czym byłby świat bez tego wszystkiego, co na pozór zbędne – muzyka, malarstwo, literatura? Zachęcam, abyście sięgnęli po tę książkę i sami skonfrontowali się z własnymi przemyśleniami na ten temat.

„Nocny portret” to rewelacyjna, wielowątkowa historia, którą szczerze polecam. Niech nie zrazi Was, że jest to „powieść historyczna”. Absolutnie nie jest to nudna książka, gdzie podczas lektury poczujecie się jak na lekcji historii. Nie. Ta ekscytująca, oparta na faktach opowieść, głęboko wnika w duszę, pozostawiając po sobie ślad. W końcu tak bardzo dotyczy ona nas – Polaków. 

Współpraca barterowa z wydawnictwem LETRA.

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Letra.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments