Książki adresowane do kobiet

„Być kobietą, być kobietą!” rozbrzmiewała mi w myślach piosenka Alicji Majewskiej podczas gdy zabierałam się za przygotowanie dla Was tego wpisu. Na swoim Instagramie zadałam ostatnio pytanie, czy lubicie czytać książki adresowane głównie do kobiet. W większości wasze odpowiedzi były pozytywne, dlatego zdecydowałam się przypomnieć o kilku tytułach, które odwołują się wprost do naszej kobiecej natury. Ciekawa jestem, czy dacie się skusić na jakiś tytuł!

JAK POKOCHAĆ SIEBIE. PRZEWODNIK PO WEWNĘTRZNYM ŚWIECIE KOBIETY

Dagmara Gmitrzak

Wydawnictwo SENSUS

Zacznę od książki, która pojawiła się na moim Instagramie w lutym i której nie szczędziłam zachwytów, a mianowicie jest to poradnik „Jak pokochać siebie. Przewodnik po wewnętrznym świecie kobiety” autorstwa Dagmary Gmitrzak. Jest to bardzo ciekawy poradnik szczególnie przez wzgląd na liczne historie z życia osobistego autorki, przeplatające się z ciekawymi ćwiczeniami, inspiracjami, a nawet wierszami. To książka dająca narzędzia do osiągnięcia stanu relaksu, wzbudzenia ukrytych kobiecych cech, jak również lepszego skontaktowania się z własną kobiecością. Niezwykle intymna i terapeutyczna. Wymagająca przepracowania pewnych tematów oraz cierpliwego zagłębienia się w swoje wnętrze. Autorka przypomina, że miłość do siebie, to nasza najważniejsza życiowa relacja i nawet nie próbuję z tym polemizować. Bardzo cenię sobie książki kierowane do nas, kobiet. Miło jest trzymać w rękach tytuł nieprzypadkowy, kierowany wprost do mnie, odwołujący się do mojej duszy i wewnętrznej energii. Autorka porusza również aspekt wyznaczania granic, które pozwalają zachować w naszym życiu odpowiedni porządek.Zdarzało mi się słyszeć opinie, że książka zawiera zbyt wiele historii z życia prywatnego autorki, jednak wydaje mi się, że bez nich, byłby to typowy poradnik oparty wyłącznie na ćwiczeniach i suchych treściach. Osobiście, wolę podążać za przykładami z życia innych osób, wtedy widzę, jakie efekty mogą przynieść moje starania i praca nad sobą. Jeśli zatem lubicie poradniki, to ten niesamowity tytuł mogę śmiało polecić Wam do wypróbowania na własnej skórze.

BLIŻEJ SIEBIE. IMIONA KOBIECOŚCI

Marta Żmuda Trzebiatowska

Wydawnictwo MANDO

Lubicie czerpać inspiracje od kobiet znanych i lubianych, a przy tym pięknych? Nie mogliście lepiej trafić! Książka „Bliżej siebie. Imiona kobiecości” to debiut pisarski jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek – Marty Żmudy Trzebiatowskiej. Urzekła mnie w tej książce otwartość z jaką Marta dzieli się z czytelnikami trudnymi wydarzeniami ze swojego życia. Opowiada o tym jaką drogę przeszła, by stać się szczęśliwą i spełnioną kobietą. Jest to tytuł z którego bije siła, serdeczność, ciepło i niezwykła nadzieja, że w każdym momencie życia warto jest zawalczyć o odnalezienie własnej drogi. Lektura tej książki, to jak spotkanie z najlepszą przyjaciółką, która chwyci Was za rękę i powie, że będzie dobrze. Znajdziecie w tej książce ciekawe historie, liczne słowa wsparcia, przepisy oraz cudowne ilustracje dzięki, którym czujemy się jeszcze bliżej autorki, która poprzez tę książkę wyciąga do nas, kobiet, pomocną i serdeczną dłoń. Piękna książka na prezent – w szczególności zrobiony dla siebie samej.

BOSKA JA. KOBIECY PRZEWODNIK PO MIEŚCIE, KTÓRYM JESTEŚ

Małgorzata Lekan OP

Wydawnictwo WAM

Kolejną pozycją, która pozwoliła mi w ostatnim czasie wrócić do podstaw mojej kobiecości jest książka „Boska JA. Kobiecy przewodnik po mieście, którym jesteś” Małgorzaty Lekan OP. Jest to książka napisana przez dominikankę, zaangażowaną w szeroko rozumiane dzieło ewangelizacji, a szczególnie w działania na rzecz kobiet. Mnie ta książka urzekła. Pozwoliła mi pokonać wewnętrzne zagubienie z jakim zdarzało mi się ostatnio mierzyć oraz na nowo obudziła we mnie łagodność, ciepło i wyrozumiałość dla samej siebie. Wzmocniła również mój system wartości, pozwoliła zdecydować na jakich fundamentach chcę zbudować swoje miasto. Traktująca o kobiecych potrzebach, wdzięczności, samoakceptacji, wyznaczaniu granic… umożliwiająca odkrycie swojej prawdziwej twarzy i skonfrontowanie się z naszym prawdziwym odbiciem w lustrze. Jesteśmy „Boskie” jesteśmy piękne, cudowne i potrzebne. Jesteśmy bezpieczne. Jeśli jesteście otwarci na literaturę, która ma w sobie treści nawiązujące do wiary chrześcijańskiej, to myślę, że odnajdziecie w tej pozycji wiele dobrego. Jedno jest pewne, książka skłania do przemyśleń i pozwala na uporządkowanie wartości, które uznajemy w naszym życiu za najważniejsze. Pozwala zbudować siebie na nowo, na świadomie wybranych fundamentach.

DZIKA ŁASKA. KOBIECA MISTYKA (NIE)ZWYKŁEGO ŻYCIA

MIrabai Starr

Wydawnictwo BIAŁY WIATR

Ostatnia książka o której chciałabym wspomnieć i która niezaprzeczalnie adresowana jest do kobiet to „Dzika łaska. Kobieca mistyka (nie)zwykłego życia” autorstwa Mirabai Starr. Tytuł wyjątkowy, przesycony licznymi refleksjami i historiami z życia autorki, które niejednokrotnie okazały się dla mnie zaskakujące, a wręcz szokujące. Do lektury tej książki zdecydowanie należy podejść w momencie, gdy dysponujemy zacisznym miejscem do czytania i sporą ilością czasu. Tej książki nie czyta się w pośpiechu, od deski do deski. Wymaga skupienia, chęci przemyślenia swojego życia i otwartości na mądrość płynącą z różnych kultur i religii. „Dzika łaska” to wspierająca, pouczająca, uwalniająca od codziennych ciężarów a przede wszystkim zupełnie inna od wszystkich dostępnych na rynku książka o mistyce kobiecej natury. Wznosząca się ponad podziały kulturowe, pozwalająca powrócić do kobiecości jaka jest w nas głęboko zakorzeniona. Doceniam otwartość z jaką Mirabai Starr podzieliła się z czytelnikami swoimi trudnymi przeżyciami jakich doświadczyła w młodości. Myślę, że warto pochylić się nad tą książką, która zdecydowanie jest ciekawą alternatywą dla klasycznych poradników. Mocno odwołująca się do płaszczyzny duchowej, orzeźwiająca i pozwalająca wpłynąć myśleniu na nieznane dotąd wody.

Którą książkę wybieracie? 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments