ŚCIEŻKI MIŁOŚCI – Jacek Rydlewski, Anna Paluszak

Ta książka w pierwszej chwili skusiła mnie przepiękną okładką. Grafika przedstawiająca kobietę o zielonych włosach i mężczyznę z brodą „drwala” którego ciało zdobią tatuaże z motywem róż, jest tak piękna, że wpatrywałam się w nią długo po otwarciu przesyłki.

Potem przyszła pora na przeczytanie opisu. Moją uwagę najbardziej zwrócił fragment:

„To, co autorzy chcą (…) przekazać, nie zawsze jest gładkie i miłe, ale zawsze szczere, rezonujące z tym, co głęboko ukryte w każdym z nas. Efekt WOW pod czas lektury – GWARANTOWANY”.

I tak też było. „Rozczarowanie jest naturalnym procesem” czytamy już na samym początku.

Jest to książka, która zdecydowanie otwiera oczy na przebieg poszczególnych faz związku. Czytając ją, miałam wrażenie, że przez moją głowę przetaczają się obrazy z mojego życia i przez pryzmat treści zawartych w tej książce, analizuję swój związek na nowo.

Nim otwarłam tę książkę trudno było mi wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała treść, skoro poradnik ten napisany został przez dwie osoby. Ku mojemu zaskoczeniu, całość tekstu oparta jest na naprzemiennej narracji autorów przez co książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Całkiem tak, jak gdybyśmy przysłuchiwali się rozmowie dwojga psychoterapeutów.

Myślę, że ta książka skierowana jest nie tylko do osób pragnących ulepszyć swój związek, ale również do rodziców wychowujących dzieci. Zwraca uwagę na bardzo ważny temat jakim jest kształtowanie osobowości młodego człowieka przez rodziców i wskazuje jakie zachowania mogą wpływać negatywnie na jego przyszłe cechy charakteru. Rzutuje to na późniejsze próby tworzenia bliskiej relacji z drugą osobą. Łącząc się w pary, powinniśmy mieć na uwadze, że wpuszczamy do swojego życia nie tylko nową osobę, ale też cały bagaż doświadczeń jakie ma za sobą, włącznie z wartościami jakie przyswajała ta osoba od swoich rodziców. Lektura tej książki jest pod tym względem bardzo wartościowa, bo będąc świadomymi rodzicami możemy zapewnić dziecku o wiele lepszy start.

Jak wiecie uwielbiam poradniki od wydawnictwa SENSUS, bowiem pomagają dostrzec rzeczy, które na pozór są oczywiste, ale wcześniej nie zwracaliśmy na nie uwagi. Ta książka to nie jest typowy poradnik, który da Wam gotowy zestaw porad jak krok po kroku naprawić związek. Zmusi Was jednak do wielu przemyśleń, oswoi Was z myślą, że trudności jakie pojawiają się w długotrwałym związku to naturalna kolej rzeczy i przeprowadzi Was przez wiele ważnych tematów tj. żałoba, depresja czy lęk. Ta książka sprowadza czytelnika na ziemie pokazując, że miłość nie zawsze jest „cukierkowa” i idealna. Związek dwojga ludzi to przede wszystkim nieustanna praca.

Po przeczytaniu tej książki mogę śmiało powiedzieć, że czuję się bardziej przygotowana na różne trudności jakie mogą mieć miejsce w moim związku. Jestem bardziej świadoma tego, na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas wychowywania moich synów. Dostałam też garść wskazówek, co zrobić by zachować równowagę w związku, utrzymać go w dobrej kondycji oraz jak reagować w przypadku określonych trudności. Uważam, że warto przeczytać tę książkę, by samemu dać się przeprowadzić autorom przez tę szczerą i mocno życiową prawdę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments