KOCHAĆ (SIĘ) MĄDRZE – Dr Julia E. Wahl

Wydawnictwo: Sensus
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia)
Data wydania: 2022-01-30
Liczba stron: 140

Opis książki

Miłość. Uczucie najtrudniejsze, ale przecież najważniejsze

Mówi się, że cała nasza kultura — wszystko, co tworzymy, książki i filmy, wiersze i piosenki, obrazy i rzeźby — traktuje o miłości, powstaje dla miłości, z powodu miłości lub jej braku. Bo miłość, ta romantyczna, ale też między przyjaciółmi czy rodzicami i dziećmi, jest w naszym życiu najważniejsza. Każdy chce być kochany, rozumiany, ważny. Niestety, to właśnie z nią miewamy największe problemy. Jest trudna, ponieważ przypomina o innych relacjach, niekoniecznie miłosnych. Czasami o tęsknotach czy lękach, ale również o tym, czego najbardziej pragniemy i czego najbardziej się boimy. W jakimś sensie miłość czyni nas nagimi, a mało komu chcemy się tak pokazywać.

Autorka książki podjęła się trudnego zadania: postanowiła przyjrzeć się miłości z różnych perspektyw i w rozmaitych kontekstach. Zaczyna od zdefiniowania tego, czym w ogóle jest miłość, i ustalenia, po co nam relacje i jakie potrzeby zaspokajamy dzięki związkom z innymi ludźmi. Zastanawia się nad tym, czym jest dobra relacja, czego jej potrzeba i jak do jej jakości mają się uważność i współczucie. Przygląda się także jednej z najważniejszych składowych miłości, czyli intymności — rytuałom par, dobrej komunikacji i seksowi, w którym partnerzy dbają o siebie nawzajem. Nie boi się zajrzeć na drugą stronę, tam gdzie czekają na nas „niemiłość” i „nieżycie”, trudne emocje, a czasem… rozstanie. Zdarza się przecież, że miłość się kończy. Jednak, odpowiednio pielęgnowana, może trwać nawet całe życie.

Miłość i współczucie to partnerzy w związku. Jedno mówi „kocham”, drugie „współodczuwam”. A uważność pozwala im się usłyszeć.

Recenzja

KOCHAĆ (SIĘ) MĄDRZE to książka, po którą sięgnęłam świadomie z chęci głębszego przyjrzenia się miłości i kwestii życia w związku. Od ośmiu lat jestem szczęśliwą żoną, jednak mam świadomość tego, że miłość to uczucie które nie stoi w miejscu, a nieustannie ewoluuje. Uwielbiam poradniki skupiające się na zgłębianiu własnych potrzeb, życiu w wewnętrznej harmonii oraz książki wspierające trwałość relacji partnerskiej.

Ta książka, to niespełna 140 stron tekstu, w którym miłość rozkładana jest na czynniki pierwsze i analizowana z wielu możliwych perspektyw. Zawiera w sobie liczne wskazówki i ćwiczenia angażujące czytelnika w proces poznania własnego związku „na nowo”, tym razem z punktu widzenia osoby świadomej własnych potrzeb oraz tego, jak powinna wyglądać mądra relacja.

Najbardziej wartościowymi elementami tej książki, były dla mnie „refleksje”, czyli akapity zmuszające czytelnika do głębszych przemyśleń, w oparciu o przeczytany wcześniej tekst.

Dla przykładu, autorka opisała dziewięć „typów miłości” (patrz drugie zdjęcie). Zadaniem czytelnika jest zapoznać się z ich opisami i odpowiedzieć sobie na pytania:

Jaka forma miłości jest mi najbardziej znana?
Których form miłości potrzebuję?
Przez jakie działania mogę spróbować to odnaleźć?

Następnie, autorka wyróżnia trzy elementy miłości (intymność, namiętność i zaangażowanie), po czym znów stawia czytelnika przed pytaniami:

Czego jest w moim związku najwięcej?
Którego elementu brakuje?

Zdecydowanie jest to pozycja, z którą można usiąść przy dobrej kawie, z kartką papieru i w skupieniu zastanowić się nad tym, jak właściwie postrzegamy miłość? Czym dla nas jest to uczucie? Czego oczekujemy w budowanej przez nas relacji z partnerem?

Książka ta, pozwala uczciwie skonfrontować z faktem, jak wiele potrafimy dać partnerowi od siebie – uwagi, współczucia, czy zwyczajnej troski.

Autorka stopniowo wyjaśnia i zarazem udowadnia czytelnikowi, że jednymi z najbardziej pożądanych kompetencji u osób znajdujących się w związku, są uważność i współczucie względem drugiej osoby.

Miłość i współczucie to partnerzy w związku. Jedno mówi “kocham”, drugie “współodczuwam”. A uważność pozwala im się usłyszeć

cytat ze wstepu


Jest to kolejny poradnik od wydawnictwa SENSUS, który miałam okazję przeczytać i przyznam szczerze, że jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Czas spędzony z tą książką uważam za bardzo dobrze wykorzystany i niezwykle budujący. Mimo, że jest to krótki poradnik, to przeczytanie go było w moim przypadku jak przysłowiowy kubeł zimnej wody, który pozwolił momentalnie otworzyć oczy na wiele ważnych kwestii. Ta lektura jest niczym autoterapia, po przejściu której czujemy się tak, jakbyśmy właśnie opuścili gabinet psychoterapeuty.


Po przeczytaniu tej książki:
Jesteśmy bardziej świadomi własnych oczekiwań względem życia w związku.
Mamy indywidualną, skrojoną na naszą miarę definicję miłości, bowiem każdy z nas postrzega to uczucie inaczej.
Czujemy się skonfrontowani z rzeczywistością i z tym, że gonienie za ideałem, który zapewni nam wszystkie typy miłości nie ma najmniejszego sensu.
Stajemy się uważni i staramy się okazywać współczucie partnerowi.
Wracamy do rzeczywistości naładowani nową, pozytywną energią.
I co najważniejsze – znów DOSTRZEGAMY partnera.
Niewielka książka, dająca wielkie możliwości.

Najtaniej kupisz tutaj:

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Sensus.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments