IMPRESJONIZM. INSPIRACJE I DZIEDZICTWO – Miriam Fló Forner

Wydawnictwo: Arkady
Seria: Encyklopedia sztuki
Oprawa: Miękka
Premiera: 2017
Ilość stron: 252

Opis książki

Album prezentuje 390 barwnych reprodukcji dzieł największych artystów, którzy zrewolucjonizowali tradycyjne dziewiętnastowieczne malarstwo. Dzięki świeżości spojrzenia, swobodnemu operowaniu pędzlem i stosowaniu jasnych, świetlistych kolorów impresjoniści zyskali sławę i zachwyt publiczności. Dziś ceny dzieł takich artystów, jak: Cézanne, Degas, Gauguin, Renoir, van Gogh sięgają niebotycznych kwot.

Recenzja

Przychodzę dziś do Was z recenzją książki pt. „IMPRESJONIZM. Inspiracje i dziedzictwo” od wydawnictwa ARKADY. Jest to pozycja o której mogłabym rozwodzić się godzinami, bo impresjonizm od wielu lat zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Kocham go za niebywałą grę świateł, często jasną i pastelowa kolorystykę oraz charakterystyczną dynamikę obrazu.

Przyznam, że nie spotkałam jeszcze książki, która dostarczałaby tak szerokiej wiedzy na temat impresjonizmu. Z zachwytem studiowałam kolejne strony wsiąkając coraz bardziej w świat malarstwa nacechowanego wrażeniem ulotności, zmysłowości, melancholią oraz tajemniczością. Jeśli nie mieliście okazji spotkać się jeszcze z pojęciem impresjonizmu, to musicie wiedzieć, że nazwa tego kierunku wywodzi się od tytułu obrazu Claude’a Moneta „Impresja, wschód słońca”, który wystawiony został w 1874 r. To właśnie ten rok przyjmuje się za oficjalną datę powstania kierunku. Gdy przyjrzycie się ilustracjom zawartym w książce szybko zauważycie, że impresjoniści malowali głównie w plenerze. To pejzaże są tematem przewodnim zdecydowanej większości obrazów. Malowali oni silnie oświetlone elementy, rejestrując ulotność koloru i światła.

Jak możemy przeczytać:

„Światło jest niezbędne dla wszelkiego wrażenia wzrokowego i dlatego stanowi główny problem malarzy. Spośród wszystkich jego rodzajów najważniejsze jest światło słoneczne, które – zależnie od intensywności albo pory dnia – w różny sposób oświetla przedmioty. Tworzy w ten sposób gamę odcieni, blasków i cieni, które mogą zmieniać nasz sposób postrzegania tych przedmiotów dając nam wizję wyglądów rzeczy, a nie rzeczy samych”.

Zdanie to idealnie oddaje znaczenie światła w malarstwie impresjonistycznym.

Gdy przyjrzymy się bliżej poszczególnym dziełom zobaczymy, że to co na pierwszy rzut oka rejestrujemy jako oświetloną powierzchnię wody w rzeczywistości jest zbiorem kontrastujących ze sobą plam, które oglądane z oddali dają zupełnie inne wrażenie. Malarze osiągali ten efekt dzięki zastosowaniu techniki zwanej dywizjonizmem.

W książce znajdziecie dzieła najwybitniejszych impresjonistów tj. Claude Monet, Auguste Renoir, Edouard Manet, Edgar Degas i wielu innych. Czas spędzony z tą lekturą to niesamowita przeprawa przez świat XIX wiecznego malarstwa w którym dążono do wiernego odzwierciedlenia natury wraz z uchwyceniem tzw. „ulotności chwili”.

Po przeczytaniu tej książki wzbogacicie się o konkretną wiedzę dzięki której będziecie potrafili rozpoznać malarstwo impresjonistyczne. Dowiecie się również co nieco na temat neoimpresjonizmu i postimpresjonizmu. Poznacie takie techniki malarskie jak dywizjonizm oraz puentylizm. Poznacie ciekawe fakty z życia najsłynniejszych impresjonistów. Dostrzeżecie, że jest w tym nurcie jakaś głębsza prawda, a to na co patrzymy z oddali, z bliska faktycznie wygląda zupełnie inaczej.

Zachęcam Was do zgłębiania sztuki, bo podobnie jak czytanie sztuka karmi naszą wyobraźnie, wzbogaca duszę, uczy uważności, rozwija wrażliwość na piękno i pozwala dostrzec więcej. A wszystkim którzy się skuszą już teraz życzę przyjemnej lektury!

Współpraca reklamowa z wydawnictwem Arkady.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments