GŁOSUJ NA POLAKA! – Aleksandra Rumin

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2022-12-10
Gatunek: sensacja, obyczajowe, thriller
Ilość stron: 304

Opis książki

Grzeszyn to mała, urokliwa gmina, miejsce zsyłki dla ludzi, którzy dostali od losu drugą szansę. Gdy tuż po wizycie premiera rządzący miastem z woli ludu i Boga wójt znika bez śladu, a kilka dni później zrozpaczona żona otrzymuje list z żądaniem okupu, mieszkańcy stają na wysokości zadania i natychmiast rozpoczynają publiczną zbiórkę astronomicznie wysokiej kwoty. Niestety, hojność wyborców ma swoje granice, akcja kończy się fiaskiem, wójt zostaje uznany za zmarłego, a jego mandat ulega wygaszeniu.

Konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Do wyścigu o fotel wójta Grzeszyna staje trzech kandydatów: spokrewniony z brytyjską rodziną królewską dziedzic na uchodzącym za perłę regionu wandalińskim zamku, kucharz z restauracji Wykwintnej w Wielkiej Lipie, który zarabia siedemnaście tysięcy miesięcznie, chociaż umie gotować jedynie bulion z kostek rosołowych, oraz namaszczony przez najważniejszą osobę w państwie spadochroniarz ze stolicy, dla którego wójtowanie ma być pierwszym krokiem do wielkiej politycznej kariery.

Rozpoczyna się brutalna kampania wyborcza, bo w polityce jak w miłości – wszystkie chwyty dozwolone.
Duża dawka humoru doprawiona intrygami małej społeczności i polana politycznym sosem o dziwnie znajomym smaku. Aleksandra Rumin tym razem porzuca zbrodnie, by zabrać nas w świat political fiction o polskiej prowincji.

Opinia o książce

Głosuj na Polaka to moja pierwsza styczność z piórem autorki – Aleksandry Rumin. Muszę jednak przyznać, że jej styl pisania kupił mnie od samego początku! Uwielbiam książki satyryczne przy których mogę poprostu odpocząć. Dawno nie uśmiałam się tak jak podczas czytania tej książki. Pozwala ona zobaczyć przywary naszego społeczeństwa w krzywym zwierciadle i spojrzeć na pewne sprawy z dystansem. Akcja powieści rozgrywa się w niewielkiej, ale urokliwej gminie Grzeszny, którą zarządza wójt przekonany o swej przemożnej władzy i bezkarności. Za nic ma swoją żonę, którą bez skrupułów zdradza, podobnie jak za nic ma swoich wyborców.Mimo, że wójt jest z założenia postacią negatywną, dla której liczą się tylko pieniądze, przygodny seks i utrzymanie stołka, to jako bohater literacki wzbudził on moją sympatię. W realnym świecie nie chciałabym mieć z tym człowiekiem nic wspólnego, jednak podziwiam autorkę która wykreowała postać tak wyrazistą i zwyczajnie “ludzką”. Czytając książkę miałam w głowie wyraźny obraz głównych postaci, a to bardzo sobie cenię w książkach. Jesteście ciekawi co przydarzyło się temu gagatkowi? Otóż pewnego dnia wojt znika tuż po wizycie premiera, a żona otrzymuje list z żądaniem okupu. W prawdzie mieszkańcy organizują zbiórkę pieniędzy, ale chętnych na złożenie się na okup brak. W końcu bohater zostaje uznany za zmarłego i trzeba ponownie obsadzić stołek, dlatego też koniecznością jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów. I tu się dopiero zaczyna. Do walki o stanowisko wójta staje trzech równie barwnych kandydatów. Nie będę zdradzała więcej, bo i sama nie chciałabym więcej wiedzieć przed przeczytaniem tej książki. Liczę że sami po nią sięgnięcie i spędzicie z nią przyjemny wieczór pełen uśmiechu na ustach, a ten jest gwarantowany!

Najtaniej kupisz tutaj :

Książka nie pochodzi ze współpracy reklamowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments